Avrupa’da ilk yarının kazananları Tesla ve MG oldu

Haziran ayı Avrupa’da sıfır araç satışları açısından olumlu bir ay oldu. JATO’nun 28 Avrupa pazarındaki verilerine göre, 2023’ün ilk yarısında 6,56 milyon adetle Covid-19 salgınından bu yana en fazla araç satışı gerçekleşti. Tesla ve MG, 2023’ün ilk yarısında Avrupa’daki en büyük pazar payı kazananları olarak öne çıktı.

Tesla Model Y, hem Haziran ayında hem de genel olarak yılın ilk yarısında Avrupa’da en çok satan araç oldu. Geçtiğimiz ay Tesla, Opel/Vauxhall, Citroën veya Fiat gibi diğer ana akım markalardan daha fazla satış gerçekleştirdi. Model Y ile Model 3’ün hacmi sırasıyla yüzde 95 ve yüzde 117 oranında artarak Tesla’nın en büyük pazar payı artışını elde etmesini sağladı.

Bir zamanlar İngiliz markası olan Çinli MG, yılın ilk yarısında gerçekleştirdiği 104 bin 300 adetlik satış ile Mini, Cupra ve Jeep gibi diğer büyük markaları geride bıraktı. MG’nin satış hacmi 2022’den bu yana yüzde 128 artarak markaya bu yılın ilk yarısında en yüksek ikinci pazar payı artışını sağladı.

Tesla Model Y, Haziran ayında yine lider

Tesla Model Y, Eylül 2022’den bu yana aylık Avrupa model sıralamasında Kasım, Aralık, Şubat, Mart ve Haziran aylarında zirvede yer aldı. Model Y, ilk altı aylık süreçte 136 bin 564 adet satıldı.

Dacia Sandero, yüzde 27’lik bir artışla 123 bin 400 adede ulaşan satışla Avrupa sıralamasında ikinci sırada yer aldı.

2023 yılında satışları artış gösteren Skoda Octavia’yı Dacia Jogger, Toyota Yaris Cross, Renault Clio, Volkswagen Tiguan, Renault Megane, MG ZS, Volkswagen ID.3 ve ID.4 ve Ford Focus takip etti.

En büyük düşüşü gösteren modeller ise Toyota RAV4, Peugeot 208, Toyota Corolla, Opel/Vauxhall Crossland, Fiat Panda, Citroën C3, Peugeot 3008, Volksagen Golf, Renault Zoe ve Kia Niro oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.