Ciao Giulietta! 10 yıllık Alfa Giulietta üretimi bitirildi

Otomobilde bir modelin ömrünün sonuna gelindi. Kompakt sınıfta yıllardır adından söz ettiren ama son dönemde ivme kaybeden ateşli İtalyan artık bantlardan inmeyecek. 10 yıllık bir kariyerin ardından Alfa Giulietta üretimi sona erdi. 10 yılda bir kaç  küçük makyaj ile hayatını tamamlayan kompakt Alfa, yerini yeni bir SUV’a bırakacak.

2010 yılında piyasaya sürüldüğünde Giulietta, Alfa Romeo’nun yüzüncü yıl dönüm otomobili idi. Biscione tarihinde efsanevi bir ismi yeniden canlandıran şirket, daha sonra yeni bir platforma güveniyor ve Audi A3 ve BMW 1 serilerini gıdıklama hırsını sergiliyor.

Kırmızı rengi ve sıra dışı görünümüyle adeta şehvetli bir görünüm sergileyen, Cassino’da üretilen otomobil 2011 yılında 79 bin adetlik satışa imza attı. Daha sonra satışları yavaşlayan bu kompakt otomobil, 2014 yılında 40 bin, 2017 yılında 30 bin, 2019 yılında 15 bin ve bu yıl da 10 bin adeti bulmayan satışlarda kaldı.

Üretimin sona erdirilmesi planı aslında 2020 yılı ilk çeyreğine takvimlenmişti. Ancak bu güzel otomobil; pandemi nedeniyle küçük bir uzatma operasyonu hakkına sahip oldu. Ve görevi devralması beklenen Tonale SUV’nin lansmanı da gecikti.

Bazı kaynaklara göre 4 Ocak 2021’de sona erecek olan üretim 22 Aralık’ta durduruldu. Toplamda 403.000’den biraz fazla Alfa Giulietta fabrikadan çıktı. Bir VW Golf’ün yıllık ortalama üretiminin 450.000 olduğu gerçeğiyle karşılaştırabilirsiniz bu rakamı.

10 yıllık ömrünün sonunda özellikle bilgi-eğlence sistemi ve güvenlik alanındaki ekipmanlar eskidi. Kendini kanıtlamış motorlarına rağmen Giulietta, ihtişamıyla Golf veya hatta 308, Megane, Ford Focus, Hyundai i30 ile rekabet edemedi. Bu modeller karşısında  rağmen yine de çekici bir otomobil olduğunu belirtmeden kontağı çevirmeyelim.

Giulietta’nın en azından 2. nesliyle yollara çıkma hakkı olmadığı gerçeği tekrar gözden geçirilebilir. Onun yerini, 2019’da tanıtılan Tonale SUV konsepti, 2021’in sonlarında veya 2022’nin başlarında alacak söylentisi var. Fakat yeni bir kompakt Alfa’ya gelince, henüz bununla ilgili hiç bir şey dile getirilmedi.

FCA / PSA birleşmesi kartları yeniden karıştırabilir mi?

Hoşçakal Giulietta!

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.