Çinli SAIC Türkiye’de yatırım arıyor

Çin'den ithal edilecek elektrikli otomobilleri durduran tebliğe karşın, Çinli oto devleri yerel partnerleriyle Türkiye'de yatırım arayışında. Yeni arayışlardan biri de MG markasının sahibi SAIC ile markanın Türkiye temsilcisi Doğan Trend Otomotiv

2023 yılının son ayında çıkarılan ve özellikle Çin ve Japonya’dan gelecek elektrikli otomobilleri durduran “kararname“ye karşın, Çinli otomotiv şirketleri, güçlü yerel partnerleriyle Türkiye’de yatırımı araştırıyor. Her ne kadar BYD gibi çok önemli bir güç, yatırım için Macaristan’ı seçmiş olsa da Türkiye’nin diğer şirketleri çekme şansı var. En azından Çinlilerin yerel ortakları bunun için yoğun mesai harcıyorlar. Sanayi bakanlığından, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’ne, yan sanayi şirketlerinden, TAYSAD Başkanı’na kadar geniş bir görüşme ağı oluşturuluyor.

SAIC üst yöneticileri Türkiye’deydi

Türkiye’de 2 yıldır faaliyet gösteren MG marka araçların ana üreticisi Çinli otomotiv devi SAIC, Avrupa pazarındaki büyüme planları için yeni bir yatırım üssü arayışında. Özellikle elektrikli araçlarıyla Avrupa’da önemli bir çıkış yakalayan MG, Türkiye’de de satışlarını en çok artıran marka.

SAIC’in Türkiye’de yatırım yapması için, markanın Türkiye partneri Doğan Trend Otomotiv Başkanı Kağan Dağtekin ve ekibi de yoğun mesai harcıyor. Son olarak SAIC üst yönetiminden bir ekibi Türkiye’de konuk ettiler. SAIC yöneticileri Sanayi Bakanı ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Yatırım ofisi ile görüşme yaptılar. Ayrıca Bursa’da otomotiv tedarik sanayi şirketlerini ziyaret ettiler ve TAYSAD Başkanı Alber Saydam tarafından da konuk edildiler ve bilgilendirildiler.

SAIC, 2023 yılında 5.3 milyon adet araç üreten bir dev. Şirket, Volkswagen gibi uluslararası markalarla da birlikte Çiniçin üretim yapıyor.

Doğan Trend MG Cyberster kanat tipi kapılar
MG Cyberster de kanat tipi kapılar olacak.

Türkiye MG’nin en önemli pazarlarından biri oldu

SAIC markası MG Türkiye distribütörü Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin, konuyu ilk kez açıkladı ve şu detayları verdi:

Türkiye’de MG ile ilgili hayallerimiz çok. Türkiye’de MG ile beraber büyümeyi hedefliyoruz. Biz bugün itibarıyla dünya sıralamasında MG elektrikli araç satışında 11. ülke olduk. Türkiye olarak, Avrupa satış performansına baktığımız zaman; toplam satışlarımızda yani hem benzinli hem elektrikli olarak; Biz şu an Avrupa’nın en büyük, en çok satış yapan beşinci ülkesi haline geldik.

SAIC’in Türkiye’de yatırımı ile ilgili 2 senedir çalışıyoruz. Son 3 ayda biraz daha hızlandık. Çinliler de Avrupa’daki stratejileriyle ayaklarını yere basıyorlar. Türkiye’ye ilgileri var ama biz tek aday değiliz. Bu yarışta Almanya ve Fransa gibi ülkeler var. Doğu Avrupa’dan da çok agresif desteklerle  yatırımı isteyen ülkelerle rekabet halindeyiz.

Doğan Trend Türkiye ekibi, üst düzey SAIC yöneticilerini Türkiye’de konuk etti. Onlarla yetkililere ve yan sanayiye ziyaretlerde bulundu.

 

Sonuna kadar uğraşacak

Dağtekin, yatırım kararının Türkiye lehine olmasa bile “Sonuna kadar uğraşacağız” dierek, şu bilgileri verdi:

“iki hafta önce üst düzey bir heyet Türkiye’deydi. Heyet ile Sanayi Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’ni ziyaret ettik. Yan sanayi TAYSAD Başkanımız Albert Saydam, özel ihtimam gösterdi. Bursa bölgesinde farklı fabrika ve yan sanayi tesislerini gezdirdik. Bizim istekliliğimiz ve bu konuda Doğan Grubu olarak pozisyonumuz zaten belli. Türkiye’nin kapasitelerini sunumlardan değil, bilfiil kendi ziyaretlerinde gördüklerini, etkilendiklerini biliyoruz ama süreç devam ediyor. Yarın Avrupa’da da bir tesis açıklasalar, birçok markanın birden fazla tesisi var. Türkiye’de de var, Avrupa’da da var. Biz bu konuyu takip etmeye devam edeceğiz ve ben er ya da geç SAIC markasının da Türkiye’de bir tesisini kuracağımıza inanıyorum.”

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.