MG yola devam dedi, hedefi 20 bine çıkardı

2023 yılını 15 binlik satışla tamamlayan MG Türkiye, 2024 hedefinde çıtayı 20 bine yükseltti. Şirket, toplam satışların daralma beklentisinde olduğu 2024'de satışlarını nasıl artıracak.

Otomobil almak isteyenlerin kafalarını karıştıran başta Çin olmak üzere AB ve STA dışı ülkelerden gelecek elektrikli araçları yasaklayan tebliğde netleşme bekleniyor. Kararnamenin etkilediği markalardan biri de MG oldu. MG de BYD gibi yeni düzenleme netleşince, şartlara uyum sağlayıp, satışlarına devam edeceğini açıkladı. MG yola devam edip, satış hedefini 20 bin adet olarak açıkladı.

Marka, 2023 yılında 4 bin adete yakın elektrikli araç satmıştı. Halen 29 Aralık 2023 öncesi stoklarına girmiş elektrikli araçları satmaya devam ediyor.  Bu araçların 6 ay daha pazarda bulunacağını söyleyen MG Türkiye distribütörü Doğan Trend Otomotiv Başkan Yardımcısı Tibet Soysal, yeni yol haritalarını ve hedeflerini anlattı.

Tebliğ netleşirse, uyum sağlar, yola devam ederiz

Soysal konuyla ilgili şunları söyledi:

2 ay içerisinde yol planımızı netleştiririz. Servis noktamız yeterli ve daha da artırmayı planlıyoruz. Bunların sahipliği, hukuksal, finansal ve risk açısından değerlendirmelerini yapıp, en doğru planı oluştururuz. Birçok üretici kendi içine döndü. Biz her durumda ev ödevimizi yapıyoruz. Çalışmalara başladık. Biz geçen sene yüzde 70 benzinli sattık, şimdi hibrit MG3 geliyor, bunun oranı daha da artacak. Aslında çok büyük bir risk değil bizim için.

MG Türkiye halen 30 yetkili bayi ve servise sahip. Şirket, bu servislerin yasal gereklerini karşılayan TSE onaylı servisler olduğunu belirtiyor. Mevzuat belli olunca, şirket yönetimi bu servislerin 20’sine ortaklık, satın alma gibi opsiyonlara bakacak.

 

Stoklar ile yaza kadar elektrikli de satacak

Biz 29 Aralık 2023 tarihindeki ithalat kısıtlamasana kadar getirdiğimi araçlarla bu süreci satışa devam ederek götürebilecek stoklara sahibiz. Devamında yeni MG3 hibrit modelimiz devreye girecek. 200 hp’ye yakın gücü var ve yakıt tüketimi de 4.4 lt/100 km gibi çok ekonomik.
Yine bir diğer efsane MG Cyberster Türkiye’de olacak. MG’nin 100. yılını ona yakışan bir modeli satışa çıkararak kutluyoruz. İnsanın içini titreten bir model.

MG Türkiye 2024 yılında 20 bin araç satacak

2023 yılında iki kez satış hedef revizyonu yapan MG Türkiye, şimdilik 2024 yılı satış hedefini 20 bin adet olarak açıkladı. Doğan Trend Otomotiv Otomotiv Markaları Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal, 2023 yılını 15 bin adete yakın satışla tamamladıklarını, bunun yüzde 30’unun elektrikli araçlardan oluştuğunu bildirdi. MG, 65 bin adetlik Türkiye elektrikli otomobil pazarından 3.923 adetle yüzde 6 pay aldı.
Elektrikli MG4 modeli Türkiye’de en çok satan 4. eV oldu.

Küçülen pazarda satışlarını artırma beklentisine sahip olan şirket yönetimi bunu gelecek yeni modellerine ve büyüyen bayi ve servis ağına bağlıyor.

Soysal 204 yılı beklentilerini şöyle özetledi:

Öncelikle piyasada yine değişik bir sene bekliyoruz. İlk 3 ay farklı, ikinci-üçüncü çeyrek farklı, son çeyrek farklı olacak diyoruz ama sonucunda yüzde 30-35 arası bir daralma bekliyoruz.
Doğan Trend olarak öngörümüz, otomobil pazarının 600-650 bin arası bir yere oturacağı yönünde. Burada da özellikle ÖTV muafiyetlerinin getirdiği enerji ile ilk 3 ay hareketli olur.

İkinci, üçüncü çeyrekte seçim sonrası biraz makro ekonomik sebeplerle talepte yavaşlama olacağını düşünüyoruz.

Ama dördüncü çeyrekte yine ivmelenmenin başlayacağını düşünüyoruz.

Büyüme beklentimizden bahsedersem; 1-2 yeni modelimizin de etkisi var, büyüyen bayi ağımızın da etkisi var, bizim yatırımlara devam etmemizin de etkisi var. Biz küçülen pazarda büyümeyi hedefliyoruz. Bayi sayımızı da 30’dan 40’a çıkarmayı hedefliyoruz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.