Volkswagen AG, üç markasını satışa çıkarabilir

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Seri üretim elektrikli otomobil atağına kalkan Volkswagen, üç özel markasında yeni bir hamle yapabilir. Alman otomotiv devinin ölçek ekonomisi konusundaki arayışları, Lamborghini ve Bugatti marka süper otomobillerle, Ducati Motosiklet markasının satışını masaya koyabilir. Volkswagen AG’nin bu hamlesi 100 milyar euroluk şirket değerini, 200 milyara çıkarma hamlesinin önemli adımlarından biri olacak.

Volkswagen Grubu son dönemde elektrikli otomobillerin seri üretimine konsantre olmuş durumda. Şirket, şimdi de Lamborghini, Bugatti ve Ducati markalarının ölçek ekonomisi içinde yer alıp alamayacağını analiz ediyor.

Bu analiz sonucu süper spor otomobil ve süper motosiklet markaları için teknoloji ortaklıkların kapısı açılabilir. Kaynaklar, bu arayışın içinden yeniden yapılanma, tamamen satış veya yeni bir ortaklığın doğabileceğini iddia ediyor.

Volkswagen’in bu görüşmelerde resmi bir satış süreci başlatmayı kabul edip etmeyeceği hala belirsiz. Ancak kısa vadede bir satışın gerçekleşebilmesi için; gelen uygun tekliflerin yatırımcılar ve finansçılar tarafından bir an önce değerlendirilmesi gerekiyor.

Bir kaynağa göre yapılan tekilflerden Ducati motosiklet için olanı ayrı bir ciddiyet taşıyor. Kaynak, “Burada bir hareket var” vurgusunu yapıyor. Ancak, henüz hiçbir karar alınmadığını da ekliyor.

Konuya aşina olan bir diğer kişi ise Volkswagen’in satış sürecini 2021’in ilk aylarında başlatmasının beklendiğini ve Noel’den önce bir satış danışmanı atanabileceğini iddia etti.

Ducati motosiklet daha önce de satılmak istenmişti

Volkswagen, önceki yıllarda da Ducati markası için bazı firmalarla ve yatırımcılarla yakınlaşmıştı. 2017 yılına tarihlenen bu yaşanmışlıklar, KTM ve Polaris gibi sektörel markalarla olduğu gibi Bain, PAI ve Investindustrial gibi özel yatırım şirketlerine de uzanmıştı. Bu süreçte dolaylı olarak Hintli dev Bajaj Auto’nun da adı geçmişti. Ancak operasyon, sendika liderlerinin muhalefetiyle karşılaşmış ve askıya alınmıştı.

Yapılacak operasyonun borsa hareketleri ve hisse değerleri açısından tartışmalı bir pozisyonu bulunuyor. Fiat Grubu Ferrari markasını satışa çıkardığında hisseler büyük prim yapmıştı. Aston Martin hisseleri ise çökmüştü.

Önceki İçerikMercedes’in 3 yıllık planı: Elektrikli GLA ve GLB geliyor
Sonraki İçerikİkinci el otomobil fiyatları artış hızında Türkiye zirvede
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz