Elektrikli otomobil mi, akıllı cihaz mı? Mercedes EQ ile 1 tb veri

MERCEDES EQ ailesi, tek şarjla yüksek menzillerini konuşturdu ve Hatay bölgesinde Saint Paul Manastırı’ndan Vakıflı Köyü’ne; oradan Samandağ sahiline ve Hatay merkezdeki The Muzeum Hotel’e geri dönüşe kadar yüzlerce kilometreyi bir içten yanmalı araç gibi katetti.

tamamen elektrikli yeni mercedes eqs

Otomobilde yeni yükselen ve vazgeçilmez hale gelen trendler elektrikli, internete bağlı (connectivite) ve otonomi olarak belirginleşti. Halen içten yanmalı ve hidrojenli gibi yeni nesil çalışmalar yapılsa da görünen o ki önümüzdeki döneme elektrikliler damgasını vuracak. Mercedes de bu döneme hazır,. 10 yıl içinde olabildiğince çok ülkede sadece elektrikli otomobiller satmanın planlarını yapıyor. Bunun için şimdiden tek şarjda 1008 km menzilli özel bir modelini (Vision EQXX) Sindelfingen’den Fransa’nın Akdeniz’deki Carsis sahil kentine gönderdi. EQ model ailesini oluşturdu.
Türkiye’nin otomobili yerli sermayeli Togg da bu keskin rekabete katılmak üzere. Ve şimdiden akıllı cihaz diye bir tartışmayı da başlattı. Henüz detaylar ortada yok ve belki bunu çarşamba günü öğrenebileceğiz ama Mercedes EQ ailesinin zirve modellerinden EQS için bu verileri açıkladı.

Akıllı cihaz mı elektrikli otomobil mi?

Mercedes’in akıllı araç ailesi EQ, adını hakedecek değerlere sahip. Örneğin Mercedes EQS, 1 yılda 1 tb data üretiyor. Bu datalar müşteri ve araç dataları olarak iki kola ayrılıyor. Henüz kullanıma açık değil bi kodlamalar.

Ve tam da burada BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu) devrede. Daha önce navigasyon haritalarında söz konusu olan kısıtlamaların devamında gelen, yeni nesil araçların serverlarının Türkiye’de olması zorunluluğu bir üst aşamaya geçti. Artık BTK sadece serveti değil dataları da istiyor.
Hyundai bu konuda BTK ile temasa geçen ilk marka olmuş.
Mercedes Benz Otomobil İcra Kurulu Başkanı Şükrü Bekdikhan ise “bazen ilk olmak iyi değildir” diye özetliyor.

EQ modellerinin tek şarjlık menzilleri

  • Markanın giriş segmenti elektrikli otomobili EQA– 422 km
  • 7 koltuklu full elektrikli EQB 405 km
  • İlk elektrikli Mercedes modellerinden olan EQC 403 km
  • Elektrikli sportif sedan EQE+- 613 km
  • EQE 350 4matik- 559 km
  • EQS-141 cm büyüklüğündeki ön ekranı ile 649 km
  • EQS SUV (3 sıra koltuklu)ve EQE SUV 672 km menzilli 2023 yılında gelecek.EQS serisinde sadece Almanya’da kullanıma açık olan 3. Nesil Drive Pilot otonom sistemi de bulunuyor. Sistem ALmanya dışı ülkelerde kullanılamıyor.
Rüzgardan elde edilen elektrik ile şarj edilecek EQ’lar, Mercedes’in 2039 yılındaki korban nötr hedefinde önemli bir basamak.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.