Fiat Egea Türkiye satışları 8 yılda 500 bin adete çıktı

VW-Golf-GTI

Türkiye’nin en çok satan otomobil modeli ünvanını elinde bulunduran Fiat Egea, geçtiğimiz günlerde ülkemizdeki 500 bininci müşterisi ile buluştu. 2022 yılı sonlarında 1 milyon adetlik üretim rakamına ulaşan Egea, 8 yıldır Türkiye’nin en çok satan otomobil modeli konumunda. 8 yılda 500 bin sattan Egea, piyasanın önünde gidiyor.

Fiyat fayda otomobillerinin en bilineni olarak pazarda yer alan araç, bazı modellerinde sıra yazmaya devam ediyor. Bazı modellerinde ise bu kadar yüks ek satış rakamına rağmen sıra bile yazmıyor.

2015 yılında lansmanı yapılan Fiat Egea, Avrupa’ya Fiat Tipo adıyla ihraç ediliyor. 2016 yılında Kuzey Amerika kıtasına Dodge Neon adıyla da ihraç edildiğini hatırlatalım.

Fuat Egea 500 bin dedi
Türkiye’de 500 bininci Egea sahibi aracını teslim aldı.

Bursa’da Türk mühendislerce geliştirildi

Tofaş’ta ürün geliştirme sürecinde Türk mühendislerinin öncü rol aldığı Egea’nın başlangıçta Sedan versiyonu tasarlanmış ve ilk kez İstanbul Autoshow 2015’te dünyaya tanıtılmıştı. 2016 yılında Hatchback ve station wagon versiyonları da dünya pazarlarına sunuldu.

Model ailesine, 2021 yılında eklenen Cross gövde seçeneği aynı yıl “Türkiye’de Yılın Otomobili” seçildi. 2022 yılının Ocak ayında Cross Wagon tanıtıldı. Aynı yılın mart ayından itibaren ise Egea’nın dizel ve otomatik vitesi versiyonlarıyla beraber, hibrit motor seçenekleri Türkiye ve dünya yollarıyla buluşmuştu.

Avrupa’da Tipo ismiyle satılan Egea’nın 2022 yılının kasım ayında Tofaş Fabrikası’ndan bantlarından, üretilen 1 milyonuncu adedi indirilmişti.

 

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

30 milyar TL’lik çifte MTV ödemesi için bir adım daha atıldı

İki tekerli 90 km menzilli elektrikli BMW CE 02 tanıtıldı

650 beygirlik elektrikli canavar Hyundai IONIQ 5 N ortaya çıktı

Önceki İçerikTESLA şaşırttı, otomobil fuarına katılıyor: IAA Mobility 2023
Sonraki İçerikErdoğan imzaladı: Akaryakıta 6 TL’lik dev ÖTV zammı
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz