Hazine; benzin, motorin, LPG zamlarından ayda 1 milyar feragat ediyor

Benzin, motorin ve LPG zamları son 3.5 aydır ÖTV gelirinden alınıyor. Bir bakıma Hazine’ye gidecek olan paydan feragat ediliyor. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası sosyal medya hesaplarından akaryakıtta fiyat artışının pompaya yansıtılmamasının devlete faturasının 3.6 milyar TL’yi bulduğunu açıkladı. Bilindiği gibi 17 Mayıs’tan itibaren akaryakıt üzerinden alınan özel tüketim vergisinde (ÖTV) eşel mobil sistemine geçilmişti.

Sendika Başkanı Fesih Aktaş, “Devletin fedakarlıkta bulunduğu ÖTV miktarı 3 milyar 583 milyon liraya ulaştı. Bu miktar devletin gücünü temsil eden rakamdır. Bu dönemde akaryakıtta sağlanan yaklaşık yüzde 15’lik koruma kalkanı; sektörümüzle etkileşim içinde bulunan ve fiyatlardan etkilenen diğer sektörlerin uygulayacağı yüksek oranlı zamların da önüne geçmiştir” ifadelerini kullandı.

3.5 ayda 1 istisna zam oldu

Eşel Mobil sistem adı altında akaryakıt ürünlerine gelen zamların ÖTV ile kompanse edilmesi anlamına gelen uygulama 17 Mayıs’tan itibaren geçerli hale geldi. Litre fiyatından alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zam tutarını karşılıyor. Böylece pompaya zam yansıtılmıyordu ancak, son 3.5 aylık süreçte istisna olarak 15 Ağustos’ta akaryakıttaki özel tüketim vergisi (ÖTV) oranları artırıldı. Benzin, motorin ve LPG pompa fiyatları yaklaşık yüzde 9 artmıştı.

Son olarak 3 gün önce de yani 04/09/2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;

Benzinde 51,

Motorinde 56,

LPG Otogazda 28 krş/LT zam yapılmış, pompa fiyatlarına yansıtılmamıştı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.