Almanya Tesla fabrikası ortalığı karıştırdı

Almanya, Berlin yakınlarındaki  Grünheide’da konumlanan Tesla fabrikası yüzünden karıştı. Eylemciler, Cuma günü Grünheide kentindeki Tesla fabrikasına girmeye çalıştı. Polis sözcüsünün verdiği bilgiye göre, aktivistler ilk çitleri aşmayı başardıysa da şu ana kadar fabrikaya giremediler. Polis, bir kadın gösterici ile üç polisin yaralı olduğunu aktardı. Polis ayrıca, protestolar kapsamında  gözaltılar olduğunu da bildirdi.

Eylemciler, ‘Su bir insan hakkıdır‘ sloganlarıyla hareket ediyor. Tesla fabrikasının büyütülmesi kararının, ormanların yok edilmesine yol açacağını savuyorlar.

TESLA, su peşine düştü haberimizi bu linkten okuyabilirsiniz.

Polis fabrikayı korumaya aldı: Yetkililer, Avrupa’daki tek Tesla fabrikasının bulunduğu alanı geniş bir şekilde ablukaya alarak, protestocuların içeri girmesini engellemeye çalıştı. Bu kapsamda, fabrikaya çıkan bazı otoyol çıkışları da kapatıldı. Protestocular, fabrikaya giden yollarda oturma eylemi düzenledi.

Neuhardenberg’de de protestolar var: Protestolara ek olarak, Neuhardenberg Flugplatz’da da bir olay yaşandı. Polise göre maskeli kişiler buraya gelerek havai fişek attılar. Şu anda burada da oturma eylemi devam ediyor.

Arka plan: Tesla karşıtları, Çarşamba gününden bu yana Brandenburg eyaletinin Grünheide kentinde bulunan Tesla fabrikasına karşı protestolar düzenliyor. Protestoların sebebi, Avrupa’daki tek Tesla fabrikasının bu bölgede planlanan genişlemesi. Yakın zamanda, iklim aktivistleri de fabrikanın genişlemesine ve ormanlık alanın tahrip edilmesine karşı gelmek için bölgede ağaç evlerden oluşan bir kamp kurmuştu. Polis, bu kampın kaldırılmasını istiyor ve bu konuda bir dava devam ediyor.

Kaynak: dpa/hev

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.