Honda elektrikli araba üretimi için yeni ortaklar arıyor

İngiltere ve Türkiye’deki “verimsiz” tesislerin kapatılmasından sonra daha yüksek kar sözü veren Honda CEO’su Cuma günü yaptığı açıklamada; Honda markasının elektrikli araba üretimini karlı hale getirmek için yeni ittifaklar kurmaya istekli olduğunu söyledi.

Reuters’de yayımlanan habere göre yeni CEO Toshihiro Mibe; Japon devi Honda Motor’un yeni ortaklar aramaya ve ürün yelpazesinin elektrifikasyon maliyetini azaltmak ve elektrikli otomobillerini karlı hale getirmek için küresel bir ittifakın parçası olmaya istekli olduğunu belirtti.

Nisan ayında CEO’luk görevinin başına geçen Mibe; “Honda bir ittifak yoluyla elektrifikasyon alanındaki hedeflerine erken ulaşabilecekse, bir ittifak oluşturmaya hazırız” dedi.

Şirketin hedefinin elektrikli arabalar ve yakıt hücre teknolojisi olduğunu doğrulayan Honda CEO’su Mibe, 2040 yılına kadar EV’lerin ve FCV’lerin oranını tüm satışların yüzde 100’üne çıkarmayı hedeflediğini söyledi. Mibe’ın söylediklerine göre, bu araçların fiyatı piyasada kitlesel hale geldiği zaman keskin bir şekilde düşecek.

honda elektrikli araba
Şangay Otomobil Fuarı’nda gösterime çıkan elektrikli Honda SUV prototipi

Honda Elektrikli Araba Modellerini Piyasaya Sürmeyi Bekliyor

Halihazırda Amerikan General Motors (GM) ile aktif bir ortaklığı bulunan Honda, ABD pazarında ortaklaşa geliştirilen iki elektrikli modeli piyasaya sürmeyi planlıyor.

GM tarafından geliştirilen Ultium pillerini kullanacak olan ortaklaşa geliştirilmiş iki büyük boyutlu EV modeli; ‘e:Architecture’ adlı platform üzerinde üretilecek. Yeni modellerin iki yıl içerisinde tanıtılması bekleniyor.

GM ve Honda, elektrikli araba modellerinin yanı sıra Honda’nın dünyanın öncülerinden biri olduğu otonom kontrol sistemleri ve hidrojen yakıt hücreleri üzerindeki çalışmalarını sürdürürken; ittifaklarını daha fazla genişletmenin yollarını da araştırıyorlar.

Yeni patron Mibe, İngiltere ve Türkiye’dekiler de dahil olmak üzere birçok verimsiz tesisin kapanmasının bir sonucu olarak bu yıl kar marjlarının artmasını bekliyor. Honda, ek bir gelir kaynağı olarak da müşterileri için dijital veri toplamayı ve satmayı planlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz