İlk tam elektrikli Alfa Romeo Milano “Duygusal değil uygun maliyetli olacak”

Alfa Romeo Başkanı Imparato Türkiye'ye geldi, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Imparato, markanın duygusal değil, agresif rekabetçi, uluslararası politikalar izleyeceğini söyledi.

Dünya otomotiv devleri maliyetlerini düşürme konusunda oldukça agresifler. Ortak platform teknolojisi, tek fabrikada çok markalı üretim gibi politikalar Stellantis gibi yeni devlerin uluslararası rekabetteki ana kozları oldu. 2023’ün ilk günlerinde Türkiye’ye gelen Alfa Romeo Başkanı Jean-Philippe Imparato da markanın yeni politikasında başrolün agresif maliyet düşürme politikasında olacağını dile getirdi. 2024 yılında markanın ilk tam elektrikli B-SUV’u Alfa Romeo Milano modelinin haziranda tanıtılıp, yılın son çeyreğinde satışa çıkacağını bildirdi. Milano modeli önce tam elektrikli, sonra mild hibrit ve bir de performans versiyonuyla yollarda olacak. Alfa Romeo Tonale, markanın 2023 yılı yıldızlarından olmuştu.

 

Alfa Romeo Milano 2024 yılında satışa çıkacak
Alfa Romeo Başkanı Imparato ve Türkiye Marka Direktörü Özgür Süslü gazetecilerle buluştu.

Adeta küllerinden doğuyor

Şirketin global Genel Müdürü Imparato, 2023’ün ilk günlerinde önce Alfa Romeo Türkiye ekibiyle; ardından bir grup gazeteci ile soru-yanıt toplantısına katıldı.

2023 yılını dünyada 70 bin adetlik üretim ve satışla tamamlayan İtalyan marka, yeni Milano ‘nun da katkısıyla daha karlı, uluslararası ve uygun maliyetli marka olacağını açıkladı.

Çok markalı otomotiv şirketi Stellantis ile adeta küllerinden doğan Alfa Romeo‘nun agresif maliyet düşürme politikasının dışında kalamayacağına dikkat çeken Imparato0 Ben de marka olarak çok agresif bir rekabetçilik sergilemeliyim. Sadece duygusal olamam. Sadece İtalya’dan Alfa Romeo olamam. Aynı zamanda karlı da olmalıyım. Kısacası, 3 sebep var: Uluslararasıyım, platformu takip ediyorum, uygun maliyetliyim. Özetle Alfa Romeo’yu elektriğe geçiş yönünde ilerletmek istiyorum. Alfa Romeo, İtalyan olmak, sportif olmak, kırmızı olmak demektir. Bunu rekabetçi olarak yapmak istiyorum, çünkü her müşterimin bir arabaya verecek 100 bin Euro’su yok. Bu yüzden, B-SUV segmentine cevap vermemiz gerekiyor. Bu seçeneklerle teklifle Türkiye pazarını kapsamak istiyorum” diyerek, 2024 ve sonraki Alfa Romeo yaklaşımını özetledi.

Alfa Romeo para kaybetme izni vermez

Bunun indirim yarışına katılmak anlamına gelmeyeceğine de dikkat çeken Imparato, “Uzun lafın kısası, tüm ülkelerde kârdayız: Alfa Romeo’da kimsenin para kaybetmesine izin verilmez. Önümüzdeki yıl +%10-20 civarında bir artış kaydetmek istesem de bu benim için tek başına bir hedef değil. Net gelir, birim başına net karlılık önemli çünkü biz premium bir markayız. Şu anda yaşadığınız indirim savaşına ben katılmayacağım.

Türkiye satışlarını 800’den 2100 adete çıkardı

2023 yılını 2022 yılına göre satışlarını önemli oranda artırarak ilerleyen Alfa Romeo, 2100 adetlik satışla başarılı olacağının işaretlerini verdi. 2022 yılında 800 adetlik satışta kalan İtalyan marka, 2024 yılında hedefini 5 binli rakamlara çevirdiğini yıl içindeki toplantılarda açıklamıştı.

 

Bilen kişi milyar doları hakediyor

2024 yılında neler olacağını bilmenin güçlüğüne değinen Alfa Romeo Başkanı, “2024’ü hep birlikte göreceğiz, çünkü dünyada 2024’ün nasıl geçeceğini bugünden bilen kişi milyar dolar almayı hak ediyor. Ama şu an için şu kadarını söyleyebilirim: Türkiye’de işimizi 2024′ için planlandığımız gibi yapacağız. Alfa Romeo’da biz satış hedefini önceliklendirmeyiz. Biz iddialı iş planı olarak adlandırdığımız şeyi hayata geçiriyoruz.”

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.