Lastikte yeni dönem

VW-Golf-GTI

Otomobil lastiklerinin bugüne kadar bilinen işlevleri güçleniyor. Artık yol tutuş, konfor, enerji tasarrufu gibi amaçların yanına yeni ir görev daha ekleniyor.

Dünya lastik devi Goodyear tarafından geliştirilen yeni nesil lastikler, ısıyı toplayarak, enerjiye çevirecek. Böylelikle bir elektrikli aracın çalışması için gerekli enerji elde edilecek. BH03 isimli lastik şimdilik yalnızca konsept ancak gelecek yıllarda üretilecek lastiklere ilham olacak gibi görünüyor.

Goodyear’ın geliştirdiği lastik yüzeyindeki siyah bantlar, lastiğin güneş ışınlarını çekmesini ve ısıyı toplamasını sağlıyor. Yalnızca park halindeyken değil, sürüş esnasında gerçekleşen sürtünme de ısının toplanmasına yardımcı oluyor.

Ayrıca, lastikler esneme sırasında ortaya çıkan ısıyı da toplamayı ihmal etmiyor. BH03’ün seri üretim hâlini görmek için çok uzun yıllar beklemek gerekiyor.

Önceki İçerikFrankfurt kozu ’N’ olacak
Sonraki İçerikSeat, yeni SUV için Altea’yı feda etti
Uzun yıllar Star Gazetesi otomotiv editörlüğünü yürüten yazar, 2013 yılından beri uzmanı olduğu otomotiv haberciliği konusunda yazılarını sürdürüyor. Bir süre PR alanında da çalışan yazar, otomotiv alanındaki makro yaklaşımlarını renkli üslubuyla yazılarına yansıtmasıyla dikkat çekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz