Nissan yatırımında yeni hamle

 

 

OYAK Renault Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Celal Çağlar, şirketlerinin uluslararası ortağı Nissan'ın yeni bir modelinin 2-3 yıl içinde Türkiye’de üretilebileceğini söyledi.

 

Reuters’ın haberine göre dün akşam düzenlenen değerlendirme toplantısında konuşan Çağlar, Nissan’ın Türkiye’de yatırım yapması isteğinde olduklarını, bunu da dile getirdiklerini söyledi. Bu yatırımın zamanlamasının ise Nissan açısından Ortadoğu ve Avrupa’ya yönelik bir modele ihtiyaç duyulacağı zaman olduğuna açıklık getiren Celal Çağlar, “Benim hayalim Türkiye'de Nissan'ı üretime sokmaktır… 2-3 yıl içinde otomobilde, özellikle Nissan yatırımı için ciddi bir şans olabileceğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

 

Yatırıma karar verilmesi halinde ortaya çıkacak  otomobilin tamamen yeni bir model olacağını dile getiren Çağlar, bir otomobil yatırımında, sıfırdan bir modeli oluşturmak için yaklaşık 2 milyar dolar yatırımın gerektiğini belirterek, "Fabrika kurmak maliyet açısından çok önemli değil. Otomobil için önemli olan modelin kendisi ve onun için gerekli olan mühendislik ve kalıp yatırımıdır. Bu da yaklaşık 2 milyar dolardır" dedi.

 

Yatırımının nerede olabileceği konusunda ise Çağlar, daha önceki yıllarda da işaret ettiği yer olan Oyak Grubu’nun İskenderun’daki arazilerine dikkat çekerek, ”İskenderun Demir Çelik içindeki araziler uygun, Bursa'da da Renault'un yanında uygun yer var. Hatta Renault'un içinde dahi düşünülebilir. Şu anda 350 bin adetlik kapasitesi var, bunun 100 bin adedi neden Nissan için kullanılmasın" değerlendirmesini yaptı. 

 

 

Oyak Otomotiv ve Çimento grubu başkanı Celal Çağlar, Oyak Grubu'nun Renault ile yürüttüğü ortaklığın yanı sıra, Japon Nissan ile de Türkiye'de üretim yapmak istediklerini, 2-3 yıl içinde özellikle Nissan yatırımı için ciddi bir şans olabileceğini söyledi.

 

Otomotiv devleri Renault ve Nissan 1999 yılında ittifak kurma kararı alırken, Nissan'ın yüzde 43.4 hissesi Renault'da bulunurken, Renault'nun yüzde 15 hissesi de Nissan'a ait.

Önceki İçerikBunu sana söylemekten nefret ediyorum
Sonraki İçerikMotor yağı ne işe yarar, ne zaman değiştirilmeli?
OTOAJANDA HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz