Otomobillere yeni zorunluluk

Patinaj önleme sistemi olarak tanımlanabilecek ESP yani ‘Elektronik Denge Programı’ en önemli taşıt güvenlik sistemlerinden biri haline geldi. Emniyet kemerinin ardından en önemli taşıt güvenlik sistemi olarak kabul edilen ESP  Bosch tarafından 1995 yılında seri üretimine başlanmasından bu yana 100 milyon adet üretime ulaştı. 2014 yılı itibariyle Avrupa’daki tüm yeni taşıtların yüzde 84’ü patinaj önleyici sistem ile donatılırken dünya çapında bu rakam yüzde 59’da kaldı.  ESP, 1 Kasım 2014 tarihi itibariyle yeni tescil edilen tüm binek ve 1.3 tonun altındaki ticari araçlarda standart ekipman haline gelmişti. Avrupa  Birliği’nde (AB) binek araçların yanı sıra tüm hafif ticari araçlarda da zorunlu olan ESP,  bir yıl sonra da diğer tüm araçlar için de yürürlüğe girecek. 

190 BİN KAZAYI ÖNLEDİ 

ESP’li araçların ilk piyasaya çıktığı 1995 yılından bu yana Avrupa genelinde 190 bin kazayı önleyerek 6 binden fazla insanın hayatını kurtardığı belirtildi. Bosch Türkiye Temsilcisi Steven Young “Bağımsız araştırmalara göre, tüm taşıtların patinaj önleyici sistem ile donatılması halinde, yollardaki patinaj kaynaklı kazaların yüzde 80’e yakını önlenebilecek. Bosch tarafından gerçekleştirilen bir kaza araştırması da sistemin hayati önemini ortaya koyuyor. 2011 yılında, ESP, AB ülkelerindeki araçların sadece yüzde 40’ında takılı olmasına rağmen 33 binden fazla yaralanmalı kazayı önleyerek 1.000’in üzerinde yaşam kurtardı. ESP, 1995’teki lansmanından bu yana, Avrupa çapında 190 bin kazayı önleyerek 6 bini aşkın yaşam kurtarmış oldu” diye konuştu.

ESP NEDİR?

Kuru, ıslak, çamurlu, kaygan yollarda direksiyonu aniden kırmak sıklıkla ciddi trafik kazaları ile sonuçlanıyor. ESP, akıllı sensörler kullanarak arabanın gerçekten sürücünün yönlendirdiği istikamette ilerleyip ilerlemediğini saniyede 25 defa karşılaştırıyor. Ölçülen değerlerin uyuşmaması halinde, patinaj önleyici sistem devreye girerek önce motor torkunu düşürüyor. Bunun yetersiz kalması halinde, her bir tekerleğe ayrı ayrı fren uygulayarak aracın istikametini koruması için ihtiyaç duyulan karşı kuvveti yaratıyor. ESP, 1978 yılında Bosch tarafından yaratılan ABS antiblokaj fren sisteminden sonraki adımı oluşturuyor. 

 

Önceki İçerik2020’de tahta çıkacak
Sonraki İçerikVW’den dudak uçuklatan yatırım
OTOAJANDA HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz