Petrol kralına elektrikli araç: Volkswagen Katar’la anlaştı

Dünya şampiyonaları, olimpiyatlar, büyük kongreler gibi dev etkinlikler ulaşım için de özel çözümlere ihtiyaç duyuruyor. Bu tür etkinliklere katılanların ulaşımı için dünya devi markalarla özel anlaşmalar yapılıyor. O markalar da etkinliğe özel araçlar dahi geliştiriyor.

Örneğin 2020 Tokyo Olimpiyatları için Toyota elektrikli araçlar hazırlıyor. Bu tür büyük etkinliklerden biri de Katar’da yapılacak 2022 FIFA Dünya Kupası olacak. Bu dev etkinlik için Volkswagen Katar ile anlaştı.

Petrol ülkesindeki etkinlikte kullanılması için elektrikli Volkswagen ID Buzz ve Scania otobüs geliştirecek. Yeni araçlar belli rotalar üzerinde kendi kendine hareket eden elektrikli mekikler gibi olacak.

Anlaşma, QIA CEO’su Mansoor Al-Mahmoud ve Volkswagen Grubu CEO’su Herbert Diess tarafından Doha’da düzenlenen bir törenle imzalandı. Dünya petrol arzının günlük 600 bin varilinde Katar kaynakları bulunuyor. Katar ayrıca doğalgaz üretiminde dünyanın en büyük kaynakları arasında sayılıyor.

Katar’da yapılacak ve bir ay sürecek Dünya Kupası süresince ulaşımı sağlamak üzere bir anlaşma gerçekleştirildi: Adına Katar Ulaşım Projesi denildi. Volkswagen Grubu ile Katar Yatırım Otoritesi arasında varılan anlaşma Katar’da elektrikli araç altyapısı kurulacak.

Katar, 2022 Dünya Kupası etkinliğinde kullanılmak üzere yüzde 100 elektrikli ve otonom araçların görev yapacağı bir toplu ulaşım şebekesi oluşturacak. BU büyük yatırım için de Volkswagen Grubu ile anlaşma yapıldı. Bu yatırım için Katar Yatırım Otoritesi (Quatar Investment Autority) ile ile VW Group ortaklığa gitti. Volkswagen çatısı altındaki dört marka, bu operasyonda görev üstlenecek.

Volkswagen Grub dört markasıyla Katar’ı taşıyacak

Volkswagen Ticari Araç, Scania, Moia ve Autonomous Intelligent Driving gibi dört VW Grup markası Katar’daki elektrikli ve otonom operasyonda görev alacak.

VW Ticari Araç, yüzde 100 elektrikli motorla çalışan elektrikli I.D. Buzz minibüsler ile dört koltuklu ulaşım hizmeti verecek. Bu araçlar ziyaretçilere de hizmet edecek. Volkswagen ID Buzz filosu Katar’ın Manhattan’ı olarak bilinen West Bay bölgesindeki duraklardan yolcu alarak, stadyumlara götürecek.

Scania ise daha büyük gruplar içi elektrikli ve otonom sürüş kapasiteli teknolojik otobüsler geliştirecek.

Volkswagen tarafından Katar Dünya Kupası için özel olarak geliştirilecek araçların 2021 yılında testlerine başlanması planlanıyor.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.