Peugeot gözünü beşincilik koltuğuna dikti

Türkiye pazarında markaların konumu elinde olan modellere ve pazardaki sert iniş çıkışlara bağlı olarak değişiyor. Bu markalardan biri Peugeot; bugünlerde PSA FCA evliliği nedeniyle bütün gözler üzerine çevrilmiş olsa da Peugeot rutin işlerini sürdürüyor! Geçen hafta yeni 508 modelini 210 bin TL fiyat etiketi ile satışa sunan marka, yılı 5. marka olarak kapatacağını açıkladı. Peugeot Genel Müdürü İbrahim Anaç, Türkiye’de yüzde 5,6 pazar payı ile 6. sırada olduklarını ancak son iki ayda bir sıra daha yukarı çıkacaklarını kaydetti.

Yani şu anda 5. sırada bulunan Toyota ile yer değiştirecekleri mesajını verdi. İbrahim Anaç, şirket yılsonu hedeflerini açıklarken SUV satışlarında da ilk sırada olacaklarını söyledi. Peugeot 3008, 2008, 5008 gibi modellerle Türkiye SUV pazarında yüzde 14 pazar payı ile ikinci sırada bulunuyor. İlk sırada ise Qashqai, X-Trail, Juke modelleri ile Nissan var.

Peugeot Genel Müdürü İbrahim Anaç, hafif ticari araçta geçen yıla göre 3,7 pazar payı artışı ile yüzde 7 düzeyine ulaştıklarını belirterek; “Böylece 4. sıraya ulaştık. Bu yıl tanıtımını yaptığımız Rifter kendi sınıfında yüzde 20-21 pazar payına ulaştı.” dedi.

2020 yılı toplam pazar hedeflerini de paylaşan İbrahim Anaç; mevcut şartların devam etmesi halinde binek otomobil ve hafif ticari araç toplam satışlarının 650 bin adede ulaşabileceğini söyledi. Hurda desteğinin ilan edildiği gibi 31 Aralık’ta sona ermesi halinde ise pazarın 600 bin olacağını dile getirdi. 2019 yılı başında Anaç, bu yıl için 520 bin adetlik öngörüde bulunmuştu; pazardaki gelişmelere paralel Haziran ayında bu rakamı 480 bin olarak revize etmişti. Pazarın bu rakamlarda kapanması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.