Plaka vidalı ya da delikse vizeden kaldınız demektir

Arabanızın vize zamanı geldi ve muayene istasyonlarına gitmek için randevu aldınız. Aracınızın eksikliklerini gözden geçirdiniz. Her şeyiniz tamam ve rahatlıkla muayeneden geçeceğini düşündüğünüz arabanız aklınıza hiç gelmeyecek bir sebepten dolayı sınıfta kaldı.

TÜVTÜRK muayene istasyonları Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın belirlediği standartlarda araç muayene hizmeti veriyor. TÜVTÜRK son 10 yılın araç muayene istatistiklerini dikkate alarak kusur tablosunu geçtiğimiz Temmuz ayında yeniledi.

Buna göre, sürücünün görüş alanındaki cam hasarları, standart dışı basılan plakalar ve vida, boya, yansıtıcı folyo vb nedeniyle rakam ve harfleri elektronik denetleme sistemleri tarafından okunamayan plakalar ağır kusurlu olarak değerlendiriliyor. Bu araçlar, araç muayenesinden kalıyor.

Mobese kamera vidayı tanımıyor!

Burada plakaların durumu biraz da güvenlik nedeniyle ağır kusur grubuna dahil edilmiş durumda. Her geçen gün yaygınlaşan, günlük hayatın birçok ihtiyacına cevap vermeye başlayan resim tanıma sistemleri güvenlik açısından da verimli bir şekilde kullanılabiliyor.

Araç plakaları trafik kazalarından soygunlara kadar birçok yerde bulunan kameralar tarafından araca ve sahibine ulaşılmasında önemli bir ipucu. Ne var ki, bugün kullanılan Mobese ve benzeri kameralar plakaların üzerinde sabitlemek için kullanılmış vidalar ya da benzeri değişimleri algılayamıyor ya da yanlış bilgi kaydı oluşturabiliyor. İşte bu da plakanız mühürlü, hologramlı olsa bile aracı ağır kusurlu hale getirebiliyor.

Herhangi bir sebepten aranan bir plaka elektronik tarama programlarından kaçabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için muayene istasyonlarında artık vida ile tutturulmuş ya da vida delikleri olan plakalar muayeneden geçmiş sayılmayacak. Yani plakayı doğrudan araca vidalamak yerine siyah plastikten yapılmış çerçeve şeklinde ve plakanızı içine yerleştirebileceğiniz ekipman ile plakalarınızı aracınıza takmak zorundasınız.

Son olarak belirtelim, uygunsuz olan bir plakanız var ise ve vize tarihine kadar bununla gezmeyi planlıyorsanız yine zararlı çıkabilirsiniz. Trafik polislerinin yaptıkları çevirmelerde vidalı plakanız tespit edilirse aracınızın trafikten men edilmesi ve para cezası söz konusu.

Bizden söylemesi 🙂

Leave A Reply

Your email address will not be published.