Shenxing: 10 dakikalık şarjla 400 km menzilli pil üretildi

Çinli batarya devi CATL, 10 dakikalık şarjla 400 km menzile kavuşan ve hızlı şarj olan lityum demir fosfat veya LFP pili piyasaya sürdü. Reuters Ajansı’nın haberine göre CATL E-Car Business Teknoloji Direktörü Gao Han, bir internet sitesine, Shenxing adlı yeni pilin seri üretiminin yıl sonuna kadar başlamasının beklendiğini söyledi. Han, Shenxing pilleriyle donatılmış elektrikli araçların ise 2024’ün ilk çeyreğinde piyasaya çıkacağını ekledi.

Gao, “Shenxing’in her elektrikli araç için standart bir ürün haline gelmesini umuyoruz” dedi.

Elektrikli araçlara batarya üreten şirketler ciddi bir fiyat baskısı yaşıyorlar. Bir yandan otomotiv talebi yavaşlıyor. Öte yandan elektrikli araç üreticileri maliyetlerini düşürme baskısı yaratıyor. CATL böylesine bir ortamda sektördeki liderliğini korumaya çalışıyor.

Tesla’yı en büyük müşterisi olarak gören CATL, tüm elektrikli araçlarını kendi pilleriyle çalıştıran BYD’ye pazar payı kaptırıyor.

Chongqing Changan Automobile ve Guangzhou Automobile Group gibi otomobil üreticileri de maliyetleri azaltmak için daha küçük tedarikçilerden daha fazla pil tedarik etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.