Shenxing: 10 dakikalık şarjla 400 km menzilli pil üretildi

Catl-lityum-madeni-aldı

Çinli batarya devi CATL, 10 dakikalık şarjla 400 km menzile kavuşan ve hızlı şarj olan lityum demir fosfat veya LFP pili piyasaya sürdü. Reuters Ajansı’nın haberine göre CATL E-Car Business Teknoloji Direktörü Gao Han, bir internet sitesine, Shenxing adlı yeni pilin seri üretiminin yıl sonuna kadar başlamasının beklendiğini söyledi. Han, Shenxing pilleriyle donatılmış elektrikli araçların ise 2024’ün ilk çeyreğinde piyasaya çıkacağını ekledi.

Gao, “Shenxing’in her elektrikli araç için standart bir ürün haline gelmesini umuyoruz” dedi.

Elektrikli araçlara batarya üreten şirketler ciddi bir fiyat baskısı yaşıyorlar. Bir yandan otomotiv talebi yavaşlıyor. Öte yandan elektrikli araç üreticileri maliyetlerini düşürme baskısı yaratıyor. CATL böylesine bir ortamda sektördeki liderliğini korumaya çalışıyor.

Tesla’yı en büyük müşterisi olarak gören CATL, tüm elektrikli araçlarını kendi pilleriyle çalıştıran BYD’ye pazar payı kaptırıyor.

Chongqing Changan Automobile ve Guangzhou Automobile Group gibi otomobil üreticileri de maliyetleri azaltmak için daha küçük tedarikçilerden daha fazla pil tedarik etti.

Önceki İçerikDünyanın en büyük araç ihracatçı ülkesi Çin oldu
Sonraki İçerikDrift kralı, elektrikli Ioniq 5 N ile pist tozu alacak
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz