Türkiye ve Suudi Arabistan’a odaklandılar

Alacak sigorta firması Euler Hermes, global otomotiv sektörünü değerlendiren bir çalışmasını duyurdu.

Otomotiv Pazarı: Gerilimli Bir Tel” başlık raporunu yayınlayan şirket, otomotiv pazarlarının hız kaybettiğine ve gelişmekte olan ülkelerin pazarlarının zorluklarla karşı karşıya kaldığına değindi.

Şirket ayrıca, otomobil üreticilerinin Türkiye ve Suudi Arabistan gibi pazarlara yönelerek buralardaki büyüme potansiyelini değerlendirmeye odaklandıklarının altını çizdi.

Türkiye otomotiv pazarının “uçmaya hazırlanan bir kuş” olarak tanımlandığı raporda Euler Hermes pazarın 2015’te yüzde 24, 2016’da ise yüzde 15’lik büyüme ile etkileyici bir performans sergileyeceğini belirtti.

Türkiye’de 2015 yılında ruhsat alan otomobil oranının yüzde 24 arttığı bilgisini veren Euler Hermes Türkiye Genel Müdürü Özlem Özüner, “2023’e kadar toplam üretim rakamının 1 milyon 280 bin adet olması öngörülüyor.” dedi.

Türkiye otomotiv pazarının ilk sekiz aylık tempoda devam etmesi durumunda yıl toplamında 1 milyonun üzerinde satış adedine çıkılacağını öngören Özüner, 2015 yılında toplam satış adedinin aşağı yönlü revize edilmesi ile 900.000-950.000 aralığında olabileceğini tahmin ediyoruz.” dedi.

Rapora göre global otomobil üretimi 2015 yılında yüzde 2’lik yavaşlama kaydedecek. Gelecekteki ise yüzde 3 veya yüzde 4’lük büyüme ile potansiyelini geri kazanacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.