Ali Haydar Bozkurt: 2022’de ne olacağı hissiyata bağlı

Geçtiğimiz hafta yeni Lexus NC lansmanı için Antalya’daydık. Lüks markanın yeni SUV modelini kısa süreliğine de olsa kullanma imkanı bulduk. Test için ayrılan 4 NC modelinin ikisi ünlü TV dizilerinden “emanet” alınmıştı. Lexus bilinirliğini artırmak için TV dizilerini ve ünlülere yönelik bir yaklaşıma sahip. Lansmanda Lexus Türkiye Başkanı da olan Ali Haydar Bozkurt soruları yanıtladı.

Araç bulunurluğunun ne olacağı, Rusya-Ukrayna krizinin etkileri gibi soruların yanı sıra 2022 Türkiye otomotiv pazarı tahminlerini de aldık. Hatırlatalım, Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Başkanı ve CEO’su Ali Haydar Bozkurt, 2 dönem Otomobil Distribütörleri Derneği’nin de başkanlığını yürütmek üzere görevi devraldı.

Otomotivde sorunlar sıralaması

2022 yılına çip krizinin gündemden düşme eğilimi ve yerine tedarik – lojistik sıkıntısının ön plana geçtiği bir yıl öngörüsüyle başladıklarını söyledi. Bozkurt, ikincil büyük sorunun otomobil ekipman üreticilerinin üretime ara vermeleri olarak sıralandığını, üçüncü sorunun hammadde yokluğunda olduğunu ve dördüncü sorunun çip krizi olarak devam ettiğini söyledi. Bu sorunlara bir de Rusya – Ukrayna savaşının eklendiğini dile getiren Bozkurt, “2022 için 2021 düzeyinde bir pazar öngörüyorduk. Ama nisan başı itibariyle ne olacağı hissiyata bağlı. Savaşın ne kadar süreceği gibi pek çok bilinmeyen var.” dedi.

Ali Haydar Bozkurt
Ali Haydar Bozkurt, Lexus NC 2022 modelin tanıtımında soruları yanıtladı.

Sistem talebi karşılayamaz hale geldi

Bozkurt, Lexus Türkiye için 5 yıllık plan yaptıklarını ama gelinen yerde sistemin talebi karşılayamaz hale geldiğine dikkat çekti.

“2022 yılı ürün bulunurluk sorununun devam edeceği bir yıl olarak görünüyor. Her şey oldu, üstüne Rusya- Ukrayna krizi eklendi. Bu sorunlar devam ederse, sıkıntı 2023 yılına sarkar demeye başladık.” diyen Bozkurt, yıl geneli için nisan başı itibariyle şu yorumu yaptı: “Normal şartlar olsa pazar 2021 boyutunda olurdu. Ama şimdi ne olacağı hissiyata bağlı.”

Lexus Türkiye’de ikinci 5 yıl

Ali Haydar Bozkurt, “5 yıl önce ‘biz farklıyız’ söylemiyle yola çıkmıştık. Markamızın daha çok tanınmasına ve bilinirliliğinin artmasına odaklandığımız ilk 5 yılı geride bıraktık. Şimdi ikinci 5 yıllık dönemdeyiz ve biz ‘atak planımız’ çerçevesinde adetlerimizi artıracağımız bir sürece giriyoruz. Bu planın arkasında da gelecek dönemde Lexus markasının özellikle Türkiye pazarına da uygun yeni ürünler sunacak olması yatıyor. Yeni NX, bizim için sadece bir model lansmanı değil; NX ile birlikte markanın yeni dünyasına da adım atıyoruz” dedi.

2023’de 9 yeni Lexus gelecek

Lexus’un global çaptaki bu dönüşümle yeni bir sayfa açtığını da belirten Bozkurt, şunları söyledi;

Lexus 2025’e kadar sunacağı 20 adet yeni veya yenilenmiş ürünle lansman atağı başlatıyor. Bu çerçevede marka mimarimiz de “Making Luxury Personal” (Kişiselleştirilmiş Lüks) vizyonuyla yeniden şekilleniyor. Önümüzdeki dönemde çıkacak ürünlerde bu etkiyi daha fazla göreceğiz. NX’den sonra bunun devamını da önümüzdeki yıl yoğun lansman takvimiyle Türkiye’de de göreceksiniz. Birçok farklı segmentte olmak üzere 9 model seçeneği sunacağız. Şu anda mevcut ürün gamımızla premium segmentin yüzde 11’ine hitap ederken; gelecek olan yeni ürünlerle 2023’ün sonunda bu oranın yüzde 20’ye ulaşmasını hedefliyoruz.”

Türkiye’de markanın yeni beş yıllık stratejisine de değinen Bozkurt, “Hedefimiz her yıl bir önceki yılın üzerinde satış gerçekleştirmek. Bir bulunurluk sorunu yaşanmaması durumunda bu yıl da geçtiğimiz senenin üzerinde bir rakamla yılı kapatmak üzere çalışmalar yapıyoruz. Önümüzdeki sene de yeni lansmanlarla beraber adetlerimizin ciddi anlamda artmasını planlıyoruz. İkinci beş yılda Ankara ve İstanbul dışındaki illerde de yer almak için de stratejimizi oluşturuyoruz. İzmir, Adana, Antalya ve Bursa olmak üzere yapılanmamızı genişletmek için görüşmeler içerisindeyiz” diye sözlerini tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.