Audi elektrikli araç bataryaları ikinci ömürlerinde de kullanılıyor

Elektrikli araçlar otomotiv sektöründe hızlı bir gelişme göstererek motorsporlarından, ulaşım hizmetlerine ve üreticilerin stratejik planlarına kadar geniş bir alanda yer almaya başladı. Yavaş yavaş çözülmeye başlanan menzil ve şarj problemleri de elektrikli otomobillere olan ilgiyi artırıyor. Birçok dev otomobil üreticisi ise elektrikli araçların doğasına uygun çevreci çözümler üretmeye devam ediyor. Farklı alanlarda elektrikli gücünü kullanan Audi de araç üzerinde kullanılmış bataryaları yeniden hayata döndürmek için bir yenilik geliştirdi.

Audi, RWE Generations şirketiyle işbirliği yaparak elektrikli otomobillerinde kullanılmış lityum iyon bataryaları; ikinci ömürlerinde kullanmak üzere bir enerji depolama tesisini devreye aldı.

Enerji depolama tesisi RWE’nin Henstey Gölü’nde yerleşik pompajlı depolamaya sahip elektrik santrali üzerine inşa edildi. 160 metrekarelik alan içindeki akü sistemlerinin montajı Ekim ayında tamamlandı ve bireysel bileşenler de Kasım ayında devreye alındı. 60 bataryadan oluşturulan sistem, yaklaşık 4,5 megavat saat elektriği geçici olarak depolama imkanı sağlıyor.

RWE, depolanan ikinci ömürlü bataryaları öncelikle, periyodik bakımların bir parçası olarak güç şebekesini desteklemek amacıyla kullanacak. Şirket daha sonraki dönemlerde farklı kullanım alanları için de pilot projeleri hayata geçirecek.

audi elektrikli araç bataryaları dönüşüm

Audi, elektrikli araç modeli e-tron geliştirilirken kullanım dışı kalan bataryaları dönüştürüyor

E-tron modelinin geliştirilme aşamasından sonra kullanılmayan bataryaların ikinci ömürlerini, bir enerji depolama tesisinde kullanıyor. Audi ve RWE Generations firması işbirliğinde gerçekleştirilen projede, ilk kullanım ömürlerinden sonra hala yüzde 80’den fazla artık kapasiteye sahip bataryalar kullanılıyor.

Bataryaların bu ikinci ömürleri, sabit güç depolama sistemlerinde kullanım için son derece ideal. Hangi şekilde ve amaçla kullanıldıklarına bağlı olarak, bu pillerin on yıla kadar ikinci bir kullanım dönemi olabiliyor. Gerek maliyeti, gerekse yeni bataryaların üretimi sırasında ortaya çıkan karbon salımını ortadan kaldırması açısından, bataryaların ikinci ömürlerinin değerlendirilmesi son derece önemli. Audi böylece, bataryalarının; biri otomobilde, diğeri de elektrik depolamada iki ömrünü de değerlendirerek, sürdürülebilir bir gelişme sağlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.