Kalkıyor! Türkiye Romanya arasında Ford Otosan Ekspres çalışacak!

2022 martında Ford'un Romanya fabrikasını satın alan Ford Otosan, şimdi Craiova Kocaeli Ekspres trenini başlatacak

Ford Otosan’ın Romanya fabrikası ziyaretinde bir de yeni bilgi aldım. Üretimini 270 bin adete çıkaracak şirket, Türkiye ile arasında demiryolu köprüsü kuracak. Türkiye’den hareket edecek yeni Ford Otosan Ekspresi, Bulgaristan üzerinden Romanya’ya geçecek. Detaylarını haberin alt kısımlarında okuyacağınız gibi bilgiyi bizzat Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt aktardı. 2022 yılında 400 bin adete yakın ihracat yapmış olan şirketin 2023 yılı net rakamları 8 mart tarihirde KAP’a bildirilecek. Romanya fabrikasının tam kapasiteye geçmesi ve Türkiye operasyonuna entegre olmasını sağlayacak sevkiyatlarda lojistik başrol yeni tren hattına geçecek.

Yeni Courier üretimi Romanya’da başladı

Ford Romanya Treni hazırlanıyor

Türkiye’nin sayılı “emperyal” (çok ülkeli) şirketlerinden birine evrilen Ford Otosan, Romanya fabrikası için yeni bir lojistik hamle başlatıyor. Kocaeli – Gölcük, Eskişehir – İnönü ve Romanya- Craiova fabrikaları bulunan şirket, önümüzdeki 3-4 ay içerisinde Türkiye ile Romanya arasında özel tren seferleri başlatıyor. Ford Otosan Expres ile Türkiye’den Romanya fabrikasına araçlar için Türkiye’den tedarik edilen parçalar gidecek. Trenin geliş yolculuğunda ise bu parçaların yoğun kullanımıyla üretilen araçlar sevkedilecek. Ekspres, Craiova’da tesis içinden kalkacak, Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye gelerek, Marmaray’ı geçerek, Kocaeli’ne ulaşacak.

Demiryolu taşımacılığında, lokomotifin hangi ülkeye ait olacağı, gümrük mevzuatları gereği trendeki ürünlerin kontrolü, hırsızlığa karyı güvenlik önlemleri gibi detaylar üzerinde 3 ülke yönetimiyle görüşmeler devam ediyor.

 

Ford Otosan Craiova lojistik hatları
Bu lojistik ağına, Craiova – KOcaeli – Craiova hattı eklenecek

 

 

Yılda 270 bin adet araç üretim kapasitesi olan tesiste üretilen Puma ve Courier modelleri bu tren seferleriyle Türkiye’ye gelecek. Bu araçlarda kullanılacak parçalar da trenle Romanya’ya ihraç edilecek. Trenin her vagonuna 300 civarı araç yerleştirilebiliyor. Böylece karayolu ve deniz yoluna göre lojistik maliyeti düşürülüyor.

Genel Müdür Güven Özyurt, “doların euronun fiyatıyla uğraşmak yerine maliyetimi düşürerek, rekabette avantaj yakalama politikası” izlediklerine vurgu yapıyor.

Ford Otosan, Craiova fabrikasında halen içten yanmalı yeni Puma ve yeni Coruer üretimleri sürüyor. 2024’ün ilerleyen aylarında elektrikli E-Tourneo Courier ve E-Transit Courier ile Puma Gen-E üretimleri de banda alınacak.

 

 

Halen yeni Puma ve yeni Courier araçlarının üretildiği Ford Otosan Craiova fabrikası içerisinde 10 km uzunluğunda demiryolu bulunuyor. Fabrikada üretilen araçlar demiryolu üzerinden Avrupa pazarlarına ulaşıyor. Tesis devraldıktan sonra yenileyen Ford Otosan, bu hattın doğu tarafını yani “Orient Ekspres” hattının yeniden çalışmaya başlaması planlarında sona geldi. Fabrika içi hattın bakımı yapıldı. Yasal detaylarla ilgili Türkiye, Romanya ve Bulgaristan yetkilileri ile görüşmeler sona yaklaşıldı.

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.