Michelin 3 yılda 2.300 çalışanını işten çıkaracak

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Fransız lastik devi Michelin, 2020 pandemi krizinin eklemlendiği rekabet sorunlarının faturasını çalışanlara kesiyor. 2021 yılının Michelin çalışanları için hiç de iyi bir yıl olmayacağını gösteriyor bu karar. Lastik sektörünün Fransız devi, 2021 yılında 2300 çalışanını eve göndereceğini açıkladı. Zorla işten atma olmayacağını belirten yetkililer, şimdilik emekli olacak ve gönüllü işten ayrılacak çalışanlar arıyor. Avrupalı lastik üreticileri son 5 yılda paylarını yüzde 30’lara çıkaran Çinli lastik şirketleriyle rekabette zorlanıyor.

Fransız lastik şirketi, lastik üretim ve satışı dışında alanlardan gelir elde etmek ve rekabet gücünü yıllık yüzde 5 iyileştirmeyi hedeflediğini söylüyor. Fransa’da toplam 21 bin çalışanı bulunan Michelin, böylece yüzde 10’un üzerinde çalışanını eve gönderecek.

Fransız kaynaklara göre Michelin, 2020 yılının ilk yarısında durumunu korusa da yılın ikinci yarısında yüzde 75 gibi önemli bir küçülmenin içine girmiş durumda.

Michelin yaptığı açıklamada 2024 yılına kadar, “planlanan ayrılıkların yaklaşık yüzde 60’ının erken emeklilik, geri kalanının da gönüllü ayrılışlar temelinde” olacağını duyurdu.

Şirket, son 4 yılda yani 2017 yılından bu yana Fransa ve ABD’de 1.500 çalışanının işine son vermişti. Ayrıca Almanya’daki La Roche sur Yon (Vendée) ve Bamberg tesislerini de kapattığı bildiriliyor.

ABD’de yüksek gümrük vergileri nedeniyle kan kaybeden Çinli lastik üreticileri, yönlerini Avrupa’ya çevirmişti. 5 yıl önce yüzde 5 olan pazar payları, son atakla yüzde 30 gibi önemli oranlara yükseldi. Başlangıçta kalite, Avrupalı ​​rakiplerinin ve özellikle de her zaman “premium” bir stratejiyi teşvik etmek isteyen Michelin’den çok daha düşüktü. Bu de Michelin gibi markaların, lastiklerini daha yüksek fiyatlarla satmalarına olanak tanıyordu.

Ama o günler geride kaldı; Çinliler kalitelerini artırdılar. Buna karşın fiyatları halen yüzde 30 daha düşük. BU da tüketicinin yeni rotasını belirlemesinde etkili olacak bir teşvik olarak değerlendiriliyor.

Önceki İçerikFCA ve PSA evliliği onay aldı, imzalar atılacak
Sonraki İçerikKKTC elektrikli otomobil için 100 eleman alınacak
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz