Otomobilde Neler Oluyor, Önce Siz Öğrenin

FCA ve PSA evliliği onay aldı, imzalar atılacak

2019 yılının Aralık ayında Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve PSA Grubu, birleşerek “Stellantis” evliliği ile dünyanın dördüncü büyük otomobil üreticisi olmak için anlaştıklarını duyurmuştu.

Bugün yapılan PSA Grubu’nun Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında, Fransa devleti, Peugeot ailesi ve Çin merkezli Dongfeng’in içinde bulunduğu hissedarlar; her iki şirketin yüzde 50 paya sahip olacağı Stellantis adlı şirketi oluşturmak için varılan anlaşmayı onayladı.

Birleşmeyle ortaya çıkacak yeni şirket Stellantis’in yıllık 8,7 milyon araç üretimi ve yaklaşık 170 milyar avroluk ciro ile dünyanın dördüncü büyük otomobil üreticisi olacağı hesaplanıyor.

Söz konusu FCA ve PSA evliliği ile ilgili Bloomberg HT’de ilişki kararlarını değerlendiren Otoajanda.com kurucusu Halil Okşit; kesin ortaklık imzasının 16 Ocak’ta atılacağını belirtti.

Ortaklık imzasından sonra bu ay içerisinde hisselerin öncelikle Milano ve Paris borsasında, daha sonra New York borsasında işlem görmeye başlaması beklendiğini söyleyen Halil Okşit: “8 milyon araç üretip, satabilen dünyanın dördüncü otomotiv devi doğuyor. 2008 sonrası Agnelli ailesinin kontrolüne geçerek Amerikan Chrysler grubunu da içinde barındıran Stellantis, aslında üç ayaklı bir dünya devi olacak.” dedi.

Stellantis pandemiye ayak uydurabilecek mi?

Okşit: “PSA ve FCA arasındaki ortaklık anlaşmasının pandemi öncesi başlaması ortaklığı negatif bir noktaya sürüklemedi. Stellantis, elektrikli ve otonom araçların rekabet içinde bulunduğu oyun alanına nitelikli bir anlam katacak.”

“FCA Grubu, yeni yılın ilk günlerinde Polonya’daki fabrikalarda B-SUV tarzı araçların üretileceği 166 milyon avroluk yeni bir yatırım açıkladı. Bu araçlar her ne kadar “Fiat” markası adı altında pazarlanacak olsa da motorlar PSA Grubu’ndan gelecek. Bu tarz yatırımlar ve tüketici beklentilerine yönelik yapılan stratejiler, iki devin elektrikli araç pazarına girmesini kolay hale getirecek.” diyerek sözlerini tamamladı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.