Otomobilde Neler Oluyor, Önce Siz Öğrenin

Otomobilde fiyat artışı ÖTV matrahından da kaynaklanıyor

TOKKDER Başkanı İnan Ekici bugün yayınladığımız operasyonel kiralama sektörü hakkında güncel verilerin paylaşıldığı haberde yer alanlara ek olarak; araç fiyatlarında yaşanan artışla ilgili önemli bir detaya işaret etti;

“2019 yılında araç başına ortalama 125 bin TL yatırım yapmıştık. Yılın ilk altı ayında araç başı yatırım tutarımız 173 bin TL oldu. Yabancı paranın TL karşısında değer kazanması karşısında ÖTV baremi matrahlarını sabit tutmak sıfır araç anahtar teslim fiyatlarını sürekli olarak yükseltiyor. Örneğin, bir modelin ÖTV matrahı artan kur nedeniyle yükselmiş ve bu araç yüzde 50 ÖTV’ye tabiyken yüzde 60’a çıkmış ve anahtar teslim fiyatında 17 bin TL’lik artış gerçekleşmiş. Üstelik ülkemizde satılan araçların en az yüzde 50’si bu matrah meselesinden etkileniyor. Dolayısıyla iki yıldır güncellenmeyen ÖTV baremi matrahlarının güncellenmesi gerektiğine inanıyoruz.” 

Ekici, ikinci el pazarının da daima güncel sıfır araç satış fiyatlarından etkilendiğini belirterek; “Sıfır araç fiyatları yükselince doğal olarak ikinci elin değeri de artıyor. Formül aslında bu kadar basit ve açıkçası altında farklı şeyler aramak yanlış. Sektör olarak yılın ilk yarısında aldığımızdan fazlasını satmış durumdayız. Geçen yılın ilk yarısında 47 bin adet ikinci el araç satışı gerçekleştirmiştik. Bu yılın ilk yarısında ise 37 bin adet aracı ikinci el olarak sattık. Bizim ikinci el pazarına sağladığımız araç sayısı yüzde 19,7 daralmış. Bu da pazar rakamları ve pandemi şartları dikkate alındığında gayet normal.” dedi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.