Mercedes X ekimde Türkiye’ye gelecek

Sedanlar kendi aralarında, hatchback otomobiller kendi dünyalarında birbirleriyle mücadele ederken, geçen yıl pick-up sınıfında yaşanan hareketlenme bize bu sınıfta işlerin kızışacağını işaret etmişti. Yavaş yavaş büyüyen ve Avrupa yollarına sıçrayan bu tanıdık rekabet alanında Ford, Ranger ile; Toyota, Hilux ile; Nissan, Navara ile; Mitsubishi, L200 ile; Volkswagen ise Amarok (Eskimo dilinde Kurt)  ile temsil edilirken, bu dünyaya Avrupalı yeni bir bebek daha doğdu. Mercedes-Benz, X-Serisi modeliyle pick-up dünyasına girdi. Sağlam, dayanıklı, güçlü, fonksiyonel ve zorlu araziye uyumlu olan araç, pick-up sınıfına has niteliklerle, tasarım, konfor, sürüş dinamizmi ve güvenlik gibi Mercedes-Benz’e özgü bütün özellikleri bünyesinde taşıyor.
Pick-up sınıfında ‘ben de varım’ diyen Alman lüksü Mercedes, yepyeni X-Class’ını artık resmen tanıttı. Böylece Mercedes de pick-up dünyasında kılıcını çekti. Peki, Mercedes’in yeni pick up’ının özellikleri neler? Ne zaman Türkiye’ye gelecek ve fiyatı belli oldu mu? Pazara güçlü bir giriş yapmaya hazırlanan Mercedes-Benz X-Serisi, çift çıtalı heybetli ön ızgarası, uzun motor kaputu ve uzun farlarıyla Mercedes-Benz ürün gamının bir parçası olduğunu hissettiriyor.
Sonbaharda Avrupa yollarında salınmaya başlayacak olan yeni Mercedes X-Class, 5.34 metre uzunluğa, 1.92 metre genişliğe sahip. Mercedes-Benz X-Serisi, konfor odaklı süspansiyon geometrisi ve hava kanallı ön ve arka diskleri sayesinde off-road dışında kullanıcısına mükemmel asfalt sürüş performansını da sunan ilk pick-up araç olarak öne çıkıyor. Mercedes-Benz X-Serisi, tüm zeminler için dört tekerlekli çekiş sistemi sunuyor. Araç, Low Mod ve isteğe bağlı olarak sunulan 4MATIC kilitli aks diferansiyeli ile her türlü yol ve zemin koşulunun üstesinden gelebiliyor.
Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’da düzenlenen bir etkinlikle basın mensuplarına tanıtılan pick-up modelinin çekiş kapasitesi, motor seçeneğine göre 1.650 kilogram ile 3.500 kilogram arasında değişiyor. Mercedes-Benz yeni X-Serisi, kullanıcısına üç farklı donanım seviyesi, dört ve altı silindirli motorlar, arkadan itiş moduna da alınabilen dört tekerlekten çekiş veya sürekli dört tekerlekten çekiş, altı vitesli manuel şanzıman ve 7 vitesli otomatik şanzıman olmak üzere zengin bir çeşitlilik sunuyor.
Ön tasarımında Mercedes ailesinin SUV modelleri ile benzerlik gösteren yeni X-Class’ın, bazı detayları donanım seviyesine göre farklılık gösteriyor. Kaza anında çarpışmanın etkisini azaltan ön ve arka burulma noktalarıyla oluşan aracın sağlam gövdesi, yüksek güvenlik seviyesi için temel oluştururken, 7 havayastığı ve 2 çocuk koltuğu bağlantı noktası da pasif güvenliği destekliyor. Aktif güvenlik ise “Aktif Fren Asistanı” ve “Şerit Takip Asistanı” gibi elektronik sistemlerle sağlanıyor. Römork çekmek için “Elektronik Stabilite Programı, Hız Sabitleme Sistemi ve altı adet LED kümesi ile sınıfının en yüksek aydınlatma seviyesini sunan LED farlar” standart olarak sunulurken isteğe bağlı olarak 360 derece geri görüş kamerası da sipariş edilebiliyor.
Dik olarak yerleştirilen arka far grubuna sahip X-Class’ın Pure, Prograssive ve Power olmak üzere üç farklı donanım seviyesi bulunuyor.
Aracın jant seçenekleri ise 17, 18 ve 19 inç olarak değişiyor.
Şimdi de gelelim Mercedes X-Class’ın kabinine…
Aracın orta konsolunda binek otomobillerde görmeye alıştığımız büyük boy (8,4 inç) bir bilgi-eğlence ekranı görev alıyor. Aracın gösterge panelinin boyutu ise 5,4 inç.
Aracın en üst donanım seviyesinde lüks hissini en üst seviyeye çıkaran Artico deri koltukların kullanıldığının altını çizelim. Üç farklı kokpit süslemesi, ikisi kontrast dikişli deri olmak üzere altı farklı koltuk döşemesi ve iki farklı tavan rengiyle sınıfının en zengin malzeme ve renk çeşitliliğini sunuyor.
X-Class’ın güvenlik ekipmanlarına baktığımızda, yine karşımıza binek otomobillerde gördüğümüz ekipmanlar çıkıyor. Araçta, çevrimiçi navigasyon ve 360 derece kameranın yanında şerit takip ve uyarı sistemi, anlık trafik akışı, hız sabitleyici, aktif fren asistanı ve trafik işareti algılama sistemi bulunuyor. Ayrıca, Mercedes Me uygulaması da yeni X-Class’ta mevcut.
Pick-up dünyasının yıldızı olmaya aday “Mercedes-Benz X-Serisi”, dört ve altı silindirli motor seçenekleriyle kullanıcılarına daha önce hiç deneyimlemedikleri bir sürüş keyfi sunacak. Araç, satış başlangıcıyla birlikte X 220 d (163 BG/120kW) ve X 250 d (190 BG/kW) olmak üzere, müşterilerine iki farklı motor alternatifi de sunacak. Bunun yanı sıra 2018 yılının ortalarında ürün gamına, V6 dizel (258 BG/190 kW) motor eklenecek.
Altı silindirli dizel motor ise 258 beygir güç ve 550 Nm tork üretiyor. Fakat hemen hatırlatalım, bu motor 2018 yılının ortalarında aileye katılacak.
Tüm versiyonlarında dört çeker sisteminin standart olduğu araçta 7 ileri otomatik vites kutusu kullanılıyor.
Mercedes, Avrupa’da satışa sunacağı X-Class’larda standart olarak yerden 202 milimetre yüksek konumlandırılan süspansiyonları tercih etmiş. Ancak, opsiyon olarak bu değer 20 milimetre daha yukarı çıkabiliyor.
Mercedes X-Class’ın Almanya satış fiyatı 37 bin 294 euro olarak belirlendi. Araç Türkiye’ye önümüzdeki sonbaharda gelecek. Ekim ayında bayilerde yerini alacak Mercedes X için şimdilik fiyat konuşulmuyor. Henüz erken. Ama bu sınıftaki rekabette Amarok, Navara, Ranger, Hilux gibi çok güçlü ve eski oyuncular var. Onlarla uğraşmak kolay olmayacak. Ama illa ki alıcısının çıkacağını söyleyebiliriz.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.