Range Rover’dan Porsche Macan’a rakip Velar

Range Rover ailesinin dördüncü üyesi Velar, Porsche’nin Macan’ının rahatını kaçırmaya geliyor. Porsche’nin uygun fiyatlı modeli Macan’a rakip çıkarmaya hazırlanan Land Rover, yeni Velar’ı giriş seviyesi Range Rover Evoque ile daha pahalı olan Range Rover Sport arasında konumlandırmaya hazırlanıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Land Rover yöneticisi Gerry McGovern, “Biz Velar’ı yenilikçi Range Rover olarak isimlendiriyoruz. Velar, markanın modernliğine ve şıklığına yeni bir boyut kazandıracak” dedi.

Velar ismini, 1960 yılında prototip olarak geliştirilen model Velar’dan alıyor. Latince de örtmek anlamına gelen Velar, Range Rover’ın modellerinde üretim öncesi kod adı olarak kullanılıyor.

Ranger Rover Velar, Land Rover’ın İngiltere’deki Solihull fabrikasında üretilecek. Yeni SUV, Jaguar Land Rover’ın D7A dört çeker/arkadan itişli platformunun ilk kullanıldığı model olacak. Velar bu anlamda Jaguar’ın XE ve F-Pace modelleriyle platform kardeşi olacak.

Yeni Velar’da dört silindirli 247 beygir güç üreten 2.0 litrelik benzinli ve dizel motor seçenekleri bulunacak. Ayrıca, modelin satışa sunulduğu pazara göre altı silindirli dizel ve benzinli alternatifleri de sunulacak.

Hintli otomobil üreticisi Tata’nın Amerikan devi Ford’dan satın aldığı Jaguar Land Rover markası için Velar ayrı bir öneme sahip. Yeni SUV sayesinde markanın kârlılığını artırması bekleniyor.

Range Rover Velar ile ilgili daha detaylı bilgiyi 1 Mart’ta alacağız. Model tanıtılmasının ardından 7 Mart’ta 2017 Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.