Renk değiştiren BMW teknolojisi Amerika sahnesinde

BMW renk degistiren araba yaptı

Yeni teknolojileren büyük gösterisine sahne olan Amerika Birleşik Devletleri Las Vegas’taki CES Fuarı 2022 tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye’den Togg’un katıldığı bu büyük etkinlikte BMW’nin kozu ise renk değiştiren araç teknolojisi oldu. Renk değiştiren BMW modelinin yanı sıra en hızlı elektrikli BMW, yapay sesli BMW gibi yeni teknolojiler de dikkat çekiyor.

BMW renk degistiren araba yaptı

Covid-19 salgını sebebiyle 2021’de düzenlenemeyen Tüketici Elektroniği Fuarı(Consumer Electronics Show – CES), bir yıllık aradan sonra 5-8 Ocak tarihlerinde kapılarını ziyaretçilere açtı.

Bu gösteride renk değiştirme teknolojisi BMW iX Flow (E Ink) ve BMW IconicSounds Electric ile BMW Theatre Screen teknolojilerini tüm dünyanın gözleri önüne çıkardı. Bu donanımlara ek olarak marka, iX modelinin en güçlü versiyonu olan BMW iX M60’ı ve bu otomobilde ilk defa kullanılan Digital Art Mode sürüş modunu da tanıttı.

BMW renk degistiren araba yaptı

E Ink teknolojili renk değiştiren BMW IX

BMW’nin Flow – E Ink renk değiştirme teknolojisi, iX modelinin üzerinde otomobil ve teknoloji tutkunlarına tanıtıldı. Otomotiv sektörüne yeni bir boyut getiren bu teknoloji; otomobilin dış yüzeyinin elektrik sinyalleriyle uyarılarak; gövdenin istenilen rengi alabilmesine olanak sağlıyor.

Bu teknoloji açık ve koyu renklerin güneş ışığını yansıtma ve soğurma özellikleri dikkate alınarak geliştirildi. Araç içi sıcaklığı hava şartlarına göre optimum seviyede tutabiliyor. Bu sayede otomobilin klima sistemi; araç içini soğutmak veya ısıtmak için daha az efor sarf ederek, enerji tasarrufu yapabiliyor.

BMW iX Flow’un dış yüzeyi saç teli kalınlığına eşdeğer ölçekte milyonlarca mikrokapsülden oluşuyor. Bu mikrokapsüller negatif yüklü olduklarında beyaz, pozitif yüklü olduklarında ise siyah renge dönüşüyor. Seçilen renk ayarına göre E Ink teknolojisi; renk pigmentlerinin elektrik alanı vasıtasıyla beyaz veya siyah mikrokapsüllerin yüzeyine toplanmasına ve böylelikle de araç gövdesinin renginin değişmesini sağlıyor.

BMW renk degistiren araba yaptı

Elektrikli araca yapay ses: BMW IconicSounds Electric

Geleneksel motorlu otomobillerden tamamen elektrikli otomobillere geçiş, sessiz sürüş konforunu da beraberinde getiriyor. Günümüzde otomobillerin seslerini geliştirmek için çalışan mühendisler, bu yenilikle birlikte yeni dünyanın yeni seslerini yaratma fırsatına sahip oluyor.

Grammy ve Academy Awards ödüllü ünlü film müziği bestecisi Hans Zimmer ile BMW Group mühendislerinin birlikte geliştirdiği BMW IconicSounds Electric teknolojisi, CES 2022’de BMW’nin en önemli yenilikleri arasında yer aldı.

Tamamen elektrikli BMW modellerinde kullanılmak üzere geliştirilen BMW IconicSounds Electric; tercih edilen sürüş moduna göre farklılık gösteren motor sesleri çıkaracak.

Özel olarak geliştirilen bu teknoloji, BMW’nin tamamen elektrikli Gran Coupé modeli i4’te 2022’nin ilk yarısından itibaren kullanıma sunulacak.

Yeni BMW i4’te yer alan 6 farklı sürüş moduna göre değişkenlik gösteren BMW IconicSounds Electric; otomobilin içindeki ambiyansı da BMW Curved Display’in görsel olarak desteklemesiyle tamamen değiştirebiliyor. Ayrıca iDrive aracılığıyla bu sesler tamamen devre dışı bırakılabiliyor.

BMW renk degistiren araba yaptı

Bugüne kadarki en hızlı ve güçlü elektrikli BMW

CES 2022’de BMW’nin elektrikli mobilite alanındaki amiral gemisi; tamamen elektrikli yeni BMW iX’in en güçlü versiyonu da sahnedeydi: Yeni BMW iX M60

Yeni BMW iX M60, ön ve arka akslarda yer alan elektrik motorları sayesinde 619 bggüç üretiyor. Maksimum torku 1000 Nm’den fazla olan ilk BMW otomobili olma özelliği de taşıyan Yeni BMW iX M60, 0’dan 100 km/s hıza sadece 3,8 saniyede ulaşıyor. WLTP normlarına göre otomobil, tam şarjla 575 km mesafe gidebiliyor. Yeni BMW iX M60 sadece 10 dakikalık şarj ile 150 km menzile kavuşuyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz