Subaru teknoloji planı; hibrid E-Boxer motorun geleceği

Japon marka Subaru, doğanın korunması için otomobillerindeki karbondioksit salımını içeren emisyon değerlerinin yüzde 90 azaltılması için çalışacağını açıkladı. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde Subaru marka araç satışlarının yüzde 40’ını hibrit Forester gibi e-boxer motor kullanan elektrikli ya da hibrit araçlar oluşturacak. 2050 yılına kadar tüm yeni araçların, kullanım ömürleri boyunca ürettikleri ortalama emisyon değerleri 2010 seviyelerine kıyasla yüzde 90 azaltılacak.

Subaru, gelecekle ilgili planlarını açıklarken, markanın kendine has özelliklerinden ödün vermeden, çevreye duyarlı yeni teknolojiler geliştireceğine vurgu yaptı. Bunun ilk örneklerinden birini; geçtiğimiz günlerde avrupa ile eş zamanlı Türkiye’de de pisaya çıkan Subaru e-boxer motorlu hibrid Forester ile gösterdi.

Subaru, önümüzdeki yıllarda üreteceği araçlarda kullanacağı teknolojileri anlatan bir açıklama yaptı. Marka, müşterilerine verdiği “keyif ve iç huzur sunma” sözüne bağlı kalmaya devam edeceğini bildiriyor. Subaru, kendine özgü özellikleri olan yatay yerleşimli “Boxer” motor; hibrit E-Boxer güç ünitesi; Simetrik Sürekli Dört Çeker (AWD) Sistemi; ve EyeSight Önleyici Güvenlik Sistemleri teknolojileri alanlarındaki temel teknolojilerini de geliştirmeyi sürdürecek.

Subaru, operasyonlarının yapı taşlarını otomotiv ve havacılık sektörleri oluşturuyor. Bu anlamda markanın çalışma alanı “yeryüzü, gökyüzü ve doğa”. Doğanın korunması, hem toplumun hem de markanın gelecekteki sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi açısından hayati öneme sahip olarak tanımlanıyor.

İklim değişikliği toplum ve ekonomiler üzerinde son derece önemli etkilere sahip olacak. Dolayısıyla marka, bu sorunun çözüme ulaştırılmasının aciliyetini görüyor. Ve gelecek teknolojilerini bu doğrultuda planlıyor.

Üretilen araçların CO2 emisyonunu azaltma hedeflerinin dışında Subaru Grubu’nun fabrikaları, ofisleri ve diğer faaliyetlerinin sebep olduğu “doğrudan CO2 emisyonunu” 2031 mali yılının sonuna kadar 2017 mali yılının sonundaki seviyelerin yüzde 30’un altına çekme amacıyla yürüttüğü çevre girişimlerinde de ilerleme sağlanıyor. Subaru, geliştirme, satın alma ve üretimden lojistik, satış, kullanım ve geri dönüşüme kadar genel iş faaliyetlerinde iklim değişikliğini ön planda tutma ve küresel çevreyi koruma hedefine adım adım yaklaşıyor.

Yüzyılda bir olacak değişim

Subaru Başkanı Tomomi Nakamura açıklamasında: “Subaru’nun ilk günlerinden bu yana araç üretimi konusunda sahip olduğu bağlılık ve kararlılıktan, yüzyılda bir defa karşılaşacağımız bu köklü değişim döneminde dahi hiçbir taviz vermeyeceğiz.

Subaru’yu Subaru yapan E-boxer motor gibi unsurları daha da geliştirecek ve müşterilerimizin alıştığı özellikleri sunmaya devam edeceğiz. Küresel çevrenin korunması başta olmak üzere sosyal sorumluluklarımızı yerine getirmek üzere gayret gösterirken; Subaru’nun benzersiz karakterinden ve teknolojide yenilik anlayışından güç alarak; karbondan arındırılmış bir toplumun oluşmasına katkıda bulunacağız.” şeklinde ifade etti.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.