Tamamen elektrikli crossover Subaru Evoltis, TOGG’un rakibi olabilir mi?

En çok turboşarjlı boxer motorları, simetrik dört tekerlekten çekiş ve aile dostu arazi yetenekleri ile tanınan Subaru; genellikle elektrikli araçlar denilince akla gelen ilk üreticiler arasında yer almıyor. Ancak, Toyota ve Subaru işbirliği ile geliştirilerek Evoltis adı verilen tamamen elektrikli bir crossover modeli bu algıyı değiştirmek üzere.

Fotoğraflara bakıldığında, ilk önce Tesla Cybertruck ve Hyundai Tucson gibi modelleri andıran keskin tasarım hatlarıyla karşılaşmak mümkün. Hatta modelin bazı tasarım öğeleri Alman üreticilerin arabalarına da oldukça benziyor. Örneğin, Audi tarzındaki altıgen radyatör ızgarası ve aynı zamanda Alman markalarının tipik özelliği olan gündüz farları bu modelde kullanılmış.

Standart dış aynaların yerini alan kameralar da Evoltis’de dikkat çekiyor. Arka kısım, bagaj kapısında kavisli cam ve bağlantılı ışıklar ile yekpare bir şekle kavuşuyor. Bunlar son dönemde çıkan otomobillerin neredeyse çoğunda yer alıyor. Tasarım stillerinin bu yöne evirildiğini her yeni modelde açıkça görebiliyoruz.

Genel olarak Evoltis’in tasarımı özgün bir tasarıma sahip, köşeli ve birbirine zıt şekillere sahip olması; diğer otomobillerin kopyası olduğu anlamına gelmiyor.

Tamamen elektrikli crossover Subaru Evoltis modelinin içi şimdilik gizli tutuluyor. Fakat, çok sayıda sensör ve dijital ekranının yanı sıra; Android Auto ve Apple CarPlay destekli modern bir multimedya sisteminin yer alması bekleniyor.

Elektrikli Evoltis, üçüncü seviye otonom sistemi ve dört tekerlekten güç aktarabilen bir çekiş sistemi kullanacak. Aynı zamanda Evoltis’in 300 ile 599 km arasında menzil hedefi sunması planlanıyor. 50-100 kW/h kapasiteli bataryalarla satışa sunulacak olan model, standart versiyonunda 215 beygir ve en üst versiyonunda 402 beygir güç üretebilecek.

Lansmanı 2021’de yapılacak ve satışları 2022’de başlayacak olan Subaru Evoltis’in gelecekteki SUV rakipleri arasında; Yerli otomobil TOGG, Volkswagen ID.4, Ford Mustang Mach-e, Nissan Ariya, Genesis JW, Hyundai Ioniq 5, Mercedes-Benz EQC, Tesla Model Y ve Audi e-Tron yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.