Türkiye adına bir ilk: Toprak Razgatlıoğlu Dünya Superbike şampiyonu oldu!

Toprak razgatlıoğlu dünya superbike şampiyonu

Çocukluğundan bu yana motosiklet kullanan ve Kenan Sofuoğlu tarafından yetiştirilen milli motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu, Türkiye’de bir ilki yaşatarak Dünya Superbike Şampiyonası (WorldSBK) şampiyonu oldu. Endonezya’daki ilk yarışta 2021 sezonunun şampiyonluğu ilan eden Razgatlıoğlu, Dünya Superbike Şampiyonası’nı kazanan ilk Türk motosikletçi oldu.

Toprak, Endonezya’daki ilk yarışta 2’nci olmasına rağmen genel klasmandaki puanını 551’e yükselterek sezonun son yarışı öncesinde dünya şampiyonluğunu garantiledi. Aynı zamanda; 2015 ve 2020 yılları arasında 6 kez üst üste Dünya Superbike Şampiyonası’nda şampiyon olan Jonathan Rea egemenliğine de son verdi.

Türkiye tarihinde bir ilke imza atan Toprak Razgatlıoğlu, ilk kez 2018 yılında katıldığı Dünya Superbike Şampiyonası’nı bu yıl kazanarak Türkiye Motosiklet Federasyonu ile birlikte uluslararası bir başarıya ulaşmış oldu. Temsilcimiz şampiyonluk sevincini ilk olarak mentörü Kenan Sofuoğlu ve Red Bull sporcusu Can Öncü’yle birlikte kutladı.

Dünya Superbike Şampiyonası 2. yarışta Toprak başarısı

“İstiklal Marşımızı tüm dünyaya dinletmek benim için paha biçilemez bir gurur”

Dünya Superbike Şampiyonası 2021 şampiyonu olan Toprak Razgatlıoğlu, başarısını babasına adadığını belirterek; “Şampiyon olarak Türk bayrağımızı en yukarıda dalgalandırmak ve İstiklal Marşımızı tüm dünyaya dinletmek benim için paha biçilemez bir gurur ve mutluluk kaynağı. Sezon içinde birçok aksilik yaşadık ama hiç vazgeçmedik. Bu şampiyonluğu önce babama ve başta Kenan Sofuoğlu olmak üzere her zaman yanımda olan destekçilerime hediye ediyorum. Ne mutlu ki ülkeme Dünya Şampiyonu olarak dönüyorum” dedi.

2020 yılında Toprak ile başladığımız yolculuğumuz şampiyonlukla taçlandı, çok gururluyuz diyerek duygularını ifade eden Yamaha Motor Avrupa Asfalt Yarışları Müdürü Andrea Dosoli; “Yamaha WorldSBK’ya döndüğünden bu yana hep en iyisi oldu. Motosikleti R1 her yarışta Toprak’ın büyük yeteneğini ifade etmesine olanak sağladı. Toprak ve Yamaha birbirine güvendi ve şampiyonluk geldi” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz