Almanya’da elektrikli araçlara teşvik 5 yılda, 4,6 milyarı buldu

Dünya ve özellikle Avrupa elektrikli otomobil konusunda hızlı bir dönüşüm yaşıyor. Bu dönüşümün hızını ise devlet teşvikleri belirliyor. Son iki yıldır elektrikli araç satışları ivme kazanan Almanya, bu konuda ilginç rakamlar ortaya koyuyor. Elektrikli bir otomobil almak isteyenler, hem firma, hem de devletten belli indirimler alıyorlar. Elektrikli araçlara teşvik Almanya’da 9 bin avroyu buluyor. Bu sayede yeni nesil gelişmiş bir elektrikli otomobil, dizel otomobil fiyatına satın alınabiliyor.

Alman devleti, 2016’dan bu yana elektrikli otomobilleri desteklemek için toplam 4,6 milyar avro ödedi. Almanya Ekonomik İşler Bakanlığı’na göre, bunun yaklaşık 798 milyon Euro’su Volkswagen çıkışlı yaklaşık 160.000 elektrikli otomobil için aktı.

Otomobil alınacak ve alınmayacak ülkeler: 

Elektrikli araçlara teşvik Almanya’da 9 bin avroyu buluyor. Bu sayede bir elektrikli otomobil içten yanmalı bir otoyla aynı fiyata geliyor.

Elektrikli araçlara teşvik programında hangi marka kaç araçla yer aldı:

Almanya’nın elektrikli araçları teşvik için dağıttığı rakam, 5 yılda 5 milyar Euro’ya yaklaştı. Alman hükümetinin verdiği teşviklerin elektrikli araçlara göre dağılımı şöyle:

  • 160 bin elektrikli Volkswagen müşterisi, 800 milyon avroya yakın teşvikten yararlandı.
  • Yaklaşık 90.000 elektrikli Renault‘nun satın alınması veya kiralanması için yaklaşık 441 milyon Euro,
  • yaklaşık 104.000 Mercedes otomobili için 406 milyon Euro
  • 90.000 BMW için 339 milyon Euro ödendi.
  • ABD’li üretici Tesla‘dan yaklaşık 59.000 otomobil, 304 milyon Euro’luk iyi bir para aldı
  • yaklaşık 59.000 elektrikli Hyundai müşterileri 296 milyon Euro teşvik aldı.
  • Elektrikli araç devlet destekleri için 2016 yılından bu yana; yaklaşık 965 bin başvuru yanıtlandı ve karşılığında 5 milyar avroya yakın teşvik verildi.

Almanya’da elektrikli araçlara teşvik sistemi nasıl işliyor:

Almanyada’da elektrikli bir araç için ikili teşvik uygulanıyor. Bu sayede liste fiyatı 40 bin avro olan bir EV, 31 bin avroya satın alınabiliyor.

Anahtar teslim fiyatı 40.000 Euro’ya kadar olan tamamen elektrikli bir araç için şu anda 9.000 Euro’ya kadar bir bonus var: Üretici 3.000 Euro katkıda bulunursa; devletten 6.000 Euro katkı geliyor. Bu destek Plug-in hibritler için 6.750 avroda kalıyor.

Alman Federal Hükümeti, 2019 yılında çevresel ikramiyeyi 2025’in sonuna kadar uzatmaya ve artırmaya karar vermişti. Devamında Korona pandemisi nedeniyle, 2020 yazında, devletin elektrikli araçlara yönelik finansman payını; inovasyon primi şeklinde geçici olarak ikiye katlamasına karar verildi.

Almanya’daki sol partiler, devletin elektrikli araç teşviklerini eleştiriyor. Elektrikli araç alanları tüm vergi mükelleflerinin sırtladığını belirterek, “Teşvikleri firmalar belirlemeli” görüşünü tartışmaya açıyorlar.

Leipzigle hemşire, Münihli doktora elektrikli araç desteği veriyor

Teşviklerin yeniden düzenlenmesi ve bölgesel ayrımlara gidilmesi isteniyor. Sol kanat politikacı, “Toplu taşıma ile işe giden bir Brandenburg veya Leipzigli hemşire, Münihli bir başhekiminin yeni arabasını finanse etmek zorunda olamaz” eleştirisini dile getiriyor.

Almanya Ekonomik İşler Bakanlığı’na göre, çoğu elektrikli araç Kuzey Ren-Vestfalya’nın en kalabalık eyaletinde teşvik edildi (292 bin). Bu rakam Bavyera’da neredeyse 184 bin ve Baden-Württemberg’de 160 bin adetleri buluyor.

Buna karşın beş Doğu Alman federal eyaletinin tamamında toplam 88.000 araç teşvik aldı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz