Dikkat çeken iddia: ikinci el araç fiyatları gerileyecek

Otomotiv sektörü özelinde değerlendirmelerde bulunan VavaCars CEO’su Lawrence Merritt faiz artırımıyla birlikte sıfır araçlarda yaklaşık yüzde 10’luk, ikinci el araç fiyatları için ise yaklaşık yüzde 12 ile yüzde 15 arasında değişen bir düşüş beklediklerini ifade etti.

Yıl sonunda kampanyalı satışların da başlayacağını belirten Merritt, “Aralık ayında düşük faiz kampanyaları ve fiyat indirimleri yapılacaktır. Dövizin düşüşü devam ederse fiyat indirmek yerine distribütör destekli düşük kredi kampanyaları gelecektir.

Bu da 2. el piyasasındaki fiyatları yakından ilgilendiren bir durum. Sıfır araç fiyatlarında güncellemeler yapılacaktır. 2.el araç fiyatlarının, sıfır fiyatlarına endeksli olduğunu göz önünde bulundurursak 1 ay içerisinde 2.el fiyatlarına etkileri de görülecektir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Tüketici Beklemeyi Tercih Ediyor

Otomotiv sektörüyle ilgili açıklamalarına kredi oranlarıyla devam eden Lawrence Merritt, şu an ortalama taşıt kredisi oranının yüzde 18,6 olduğunu belirtirken bu son artışla birlikte eğer piyasa tarafından beklenen politikalar uygulanmaya devam edilebilirse bu oranın ilkbahara kadar yüzde 19-20 bandında seyretmesini beklediklerini ifade etti.

Tüketiciler, Kasım ayının başında dövizin yükselişiyle ve gerçekleşen zamlarla birlikte  alımlarını ertelemişlerdi. Dalgalı kurun etkisiyle bayilerde satışların azaldığını belirten yönetici; dövizin düşmesinin satışları hareketlendirmeye yetmediğini, tüketicinin ikinci el araç ve sıfır araç fiyatlarının düşmesini beklemeyi tercih ettiğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz