Intel CEO’su, otomotivi de etkileyen çip krizi için konuştu

Tüm dünya uzunca bir süre daha, otomobil fabrikalarındaki üretimi durduran çip krizi üzerine konuşacakmış gibi duruyor. Geçtiğimiz günlerde Volkswagen Group, kanatları altındaki markalara kendilerini yokluğa hazırlamaları konusunda uyarı göndermişti. Şimdi de Intel CEO’su Pat Gelsinger çip krizi ile ilgili öngörülerini dile getirdi.

Volkswagen markalarını uyardı

Çip üreticisi Intel çip krizi hakkında ne düşünüyor?

Bloomberg’in haberine göre, Intel Corp.’un yeni İcra Kurulu Başkanı Pat Gelsinger; çeşitli sektörlerde yaşanan küresel çip kıtlığının muhtemelen birkaç yıl daha çözülemeyeceğini düşünüyor.

Gelsinger verdiği bir röportajda, Intel’in üretimi artırmak ve otomobil endüstrisindeki çip kıtlığını gidermek için bazı fabrikalarını yeniden çalıştırdığını söyledi. Arz üzerindeki baskının gevşemeye başlaması için ise en az birkaç ay geçmesi gerektiğinin altını çizdi.

2020 yılı boyunca, pandeminin etkisiyle, tüketicilerin daha fazla elektronik alet satın almış olması yarı iletken çiplere olan talebi artırdı. Çip üreten fabrikaların kapanması da bu talebin karşılamasını zorlaştırdı. Dünya çapındaki birçok şirket, çip kıtlığının, tedarik zinciri kısıtlamaları ve lojistik birimlerindeki yoğunluk nedeniyle 2021’in büyük bir kısmında da devam edeceğini düşünüyor.

Küresel çapta yaşanan bu kriz nedeniyle yarı iletken çip üreten şirketler ilgi odağı haline geldi ve siyasi gündemlerin en tepesine yerleşti. Geçen ay Biden yönetimi, yarı iletkenler için birbirleriyle rekabet eden şirketlere hükümet finansmanı için destek verileceğini açıkladı.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.