İmzalar atıldı: 2045’e kadar “ortaklığa devam”

Renault Group Otomotiv AŞ
Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Türkiye’nin en büyük otomotiv ortaklıklarından olan OYAK Renault şirketinin geleceği için çok önemli imzalar atıldı. OYAK ve Renault Grubu Türkiye’deki ortaklıklarını yeniledi.

Türkiye’nin en büyük mesleki emeklilik fonu OYAK ve Fransız Renault Grubu 50 yıllık işbirliklerinin geleceğini yeniden karar altına aldılar. Alınan karar gereği ortaklık 27 yıl daha yani 2045 yılına kadar uzatıldı.

MAİS Motorlu Araçlar İmal ve Satış A.Ş ile OYAK Renault Otomobil Fabrikaları’nın iki hissedarı 26 Haziran 2018’de Fransa’da imzaladıkları yeni ortaklık sözleşmesi ile 27 yıl daha birlikte çalışma kararı aldılar. Sözleşmeye OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem ve

27 yıllık ikinci dönem için imzalar atıldı.

Renault Grubu Operasyondan Sorumlu Genel Müdür ve İcra Komitesi Üyesi Thierry Bolloré imza attı.

Sözleşme üretim ve satışı kapsıyor

Sözleşme, Renault Grubu’nun Türkiye’deki endüstriyel ve ticari faaliyetlerini kapsıyor. MAİS, Renault ve  Dacia  marka otomobillerin satış ve satış sonrası, yedek parça ve servis hizmetlerini yürütmeye devam edecek. OYAK Renault da araç, motor ve vites kutusunun  üretim ve ihracatında kilit rol oynamayı sürdürecek.

Bu yeni sözleşme ile her iki tarafın hisse oran dağılımında bir değişiklik olmuyor (MAİS’te yüzde 51 OYAK, yüzde 49 Renault Grubu; OYAK Renault’da yüzde 51 Renault Grubu, yüzde 49 OYAK).

Bursa’da üretilen Renault modellerine devam imzası atıldı.

288 bin araç ihraç ediyor

Yeni ortaklık anlaşmasını değerlendiren OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem şunları söyledi: “Otomotiv, en önem verdiğimiz faaliyetlerimiz arasında. Renault Grubu ile ortaklığımızı, bu sözleşme ile 27 yıl daha uzatmış bulunuyoruz. OYAK Renault, 288 bin adetlik ihracat ile otomobil ihracatında 1’inci sırada yer alıyor. İç pazara gelince, Türk tüketicisinin OYAK ve Renault’ya olan güveninin bir göstergesi olarak 2017 yılını lider marka olarak tamamladık. Bu başarı, iki grup arasındaki sağlam işbirliği ve ortaklığın bir meyvesi. Bu anlaşma ile başlayacak yeni dönemde otomotiv grubu şirketlerinin karlılıklarında da önemli gelişme ve iyileşmeler sağlanacaktır. Türkiye’nin geleceğine güveniyoruz ve yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.”

Renault Grubu’nun 6. büyük pazarı Türkiye

Renault Grubu Operasyondan Sorumlu Genel Müdür ve İcra Komitesi Üyesi Thierry Bolloré de şunları kaydetti: “Renault Grubu, anlaşmanın yenilenmesiyle bugün Türkiye’deki tarihinde yeni bir sayfa açıyor. 50 yıldır yer aldığımız ve halen Renault ve Dacia markalarımızla faaliyet gösterdiğimiz Türkiye’de MAİS’in katkılarıyla lider konumdayız. Türkiye globalde de Renault Grubu’nun 6. büyük pazarı. Ulaştığımız bu başarı dinamiğini, karşılıklı güven tazelediğimiz ortağımız OYAK ile sürdürmek istiyoruz. Renault Grubu’nun Türkiye ve Avrupa’daki başarısına katkı sağlayan Bursa’daki OYAK Renault Fabrikaları, kalite ve performans açısından Grup’un en iyi fabrikalarından biridir. Ortaklığımızın yenilenmesi, Renault için Türkiye’de yeni projeler geliştirmenin yolunu açıyor.”

Önceki İçerikOpel Corsa OPC CUP 1. etap tamam
Sonraki İçerikDoblo, artık arkasını da görecek
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz