Kia Avrupa müşterisi hibrit ve elektrikliye yöneldi

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Kia Avrupa pazar payı 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 3,7’ye yükselirken; markanın elektrikli ve hibrit modelleri aynı dönemde toplam satışlar içerisinde aldığı pay arttı.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin (ACEA) açıkladığı rakamlara göre 2020’nin ilk çeyreğinde Avrupa’da toplam 132 binden fazla satış gerçekleştiren Kia; aynı dönemde 21.340 adet hibrit, şarj edilebilir hibrit ve elektrikli araç satışı gerçekleştirdi.

2019’un ilk çeyreğinde Kia’nın Avrupa’daki satışlarının yüzde 13,4’ünü elektrikli ve hibrit araçlar oluşturuyordu. 2020’nin ilk çeyreğinde toplam satışların yüzde 16,16’sını bu sınıf otomobiller oluşturdu.

Artan satışlarda tamamen elektrikli Kia modelleri Soul ve Niro’ya, şarj edilebilir (plug in) hibrit versiyonları bulunan XCeed ve Ceed Sportswagon’un eklenmesi etkili oldu.

Bir süre önce Plan S stratejisini duyuran ve bu kapsamda geleceğin ulaşım modellerine yatırım yaparak 2025 yılına kadar 11 elektrikli model tanıtacağını açıklayan Kia; Çin dışındaki küresel elektrikli araç pazarında yüzde 6,6 pazar payı hedeflediğini dile getirmişti. Bu sonuçlar hedefe doğru atılan adımları göteriyor.

Önceki İçerikYeni Space Star kredi desteği ile yola çıkıyor
Sonraki İçerikVolvo 1300 mühendis ve uzmanı işten çıkaracak
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz