Marka değil fiyat önemli

 

Bu otomobil ne kadar yerine, bu paraya ne alınır diye soruyoruz

İkinci el otomobil ilan sitesi Tasit.com’un, otomobil almayı düşünen kişilerle gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları açıklandı.

Buna göre otomobil satın alırken önem sıralamasında aracın markası 5. ve modeli 6. sırada. İlk kriter ise “ Fiyat”. 

 

3.975 kişinin katılımıyla gerçekleşen ankette, otomobil satın almayı düşünen kişilere, otomobili alırken neye önem verdikleri soruldu ve önem sırasına göre sıralamaları istendi. 

Bu modelin fiyatı ne değil, bu fiyata hangi model alınır diye soruyoruz.

 

Katılımcıların yüzde 57’si otomobil satın alırken birinci önceliğin fiyat olduğunu belirtirken, fiyattan sonraki en belirleyici faktör yüzde 43 ile “Kasa Tipi” oldu.

Yakıt türü ve yakıt tüketimi % 31 ve % 29 ile 3. ve 4. sırada yer alıyorlar.

Otomobil satın alırken en önemlisi “Marka” diyenlerin sayısı % 27 olmuş. Model ve renk ise en sonda kalan, en az kişinin öncelik yaptığı konular.

 

İkinci el otomobil arayanlar,1 ay içinde satın almak istiyor

 

İkinci el otomobil arayışında olan kişilere ne kadar süre içinde otomobil almak istedikleri sorulduğunda katılımcıların %45’si 1 ay içinde satın almayı düşündüklerini söylemişler. Ankete katılanların %11’i ise 1 yıl içerisinde bir otomobil almayı düşünüyor. 3 ay içinde bir araç satın almayı düşünüyorum diyenlerin oranı %23 olurken, 6 ay diyenlerde bu oran %21. 

 

“Türkiye’de ağır vergiler ve düzenlemeler nedeniyle, otomobil satışları ODD rakamlarına göre %26,3 azaldı. Otomobil alırken ilk belirleyici etkenin fiyat olması aslında otomobilde marka bağlılığının Türkiye’de çok zayıf olduğunu gösteriyor. “ diyen Tasit.com İçerik ve Analiz Direktörü Sevil Okumuş, “Marka sadakatinin zayıf olması tüm otomobil üreticileri için bir fırsat niteliği taşıyor çünkü doğru konumlanarak otomobil almayı düşünen her alıcıya ulaşma şansları var.  Diğer taraftan bu durum oldukça düşündürücü çünkü markalaşma için dev bütçeler ayrılırken, sonuca ulaşamamış olmak gerçeği var. “ diyor. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.