Sürpriz: Volkswagen motor sporlarında kontağı kapattı

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Otomobil dünyasındaki büyük değişim ve lektrikli ulaşım dönemi motor sporlarında da yaşanıyor. Parkurların önemli ismi Volkswagen 1 aralık itibariyle yaptığı açıklamada motorsporları faaliyetlerini tamamen durdurduğunu açıkladı.

Volkswagen motor sporları alanında şalteri indirdi. Bu yol ayrımı, Dakar Rallisi, Dünya Ralli Şampiyonası ve Dünya Ralli Kros Şampiyonası’nda sayısız başarı ile 50 yılı aşkın bir rekabette var olmanın sonunu işaret ediyor.

Volkswagen’in ilgili biriminde 169 çalışan bulunuyor. Yapılan açıklama ile bu çalışanların Volkswagen AG içinde istihdam edileceğine de vurgu yapıldı. Yeni yarışsever müşterileri için üretilen Polo GTI R5’in üretimi 2020 ile birlikte sona erecek. Polo GTI R5 ve Golf GTI TCR gibi ralli otomobilleri için uzun vadede yedek parça temin edilecek.

Volkswagen Yönetim Kurulu Üyesi Frank Welsch, yapılan basın toplantısında, alınan kararın elektrikli araç üreticisi olma yönünde verildiğini belirterek: “Volkswagen markası, sürdürülebilir elektromobilitenin lider tedarikçisi olma yolunda ilerliyor. Bu amaçla güçlerimizi birleştiriyoruz ve Volkswagen markası için motor sporları faaliyetlerimizi sonlandırmaya karar verdik ” şeklinde konuştu.

Volkswagen Motor sporları için çalışan 169 kişiye şirkete entegre edecek.

Başarılarla dolu bir geçmiş

VW motorsporlarında zengin bir geçmişe sahip. Tek koltuklu Formula yarışlarında uzun süredir yer alan Alman markanın çalışmaları Michael Schumacher gibi isimlerin de Formula König gibi alanlardan yetişmesine katkıda bulunmuştu.

VW, daha önce birçok şampiyonluk kazanan motor blokları tedariki ile 80’lerden itibaren Formula 3‘te büyük başarı elde etti. Volkswagen, 2000’li yılların ortalarında, önce Race Touraeg‘in Dakar’a girmesi; ardından 2013’ten itibaren başarılı WRC programı ile motor sporlarındaki varlığını artırdı.

Sebastien Ogier ile peşpeşe 4 dünya şampiyonluğu ve WRX rekabetinde Jonas Kristoffersson ile 2017, 2018 ve 2020 başarıları ilk akla gelenler.

Sonuç olarak motor sporlarından çekilenler artıyor. Elektrikli otomobiller dönemine geçişte otomobil markalarının motor sporlarından uzaklaşması artıyor. Elektrikli ulaşım fikri motor porları ile pek yan yana düşünülemiyor.

WEC’de Porsche, Ralli’de Citroën, DTM’de Audi, F1’de Honda ve son olarak VW tüm motor sporlarından çıktı. Gerçekten otomotiv dünyası büyük değişim geçiriyor ve motor sporları da bundan istisna değil.

Önceki İçerikYeni Toyota bayisi Timurağaoğlu Mardin’de kapılarını açtı
Sonraki İçerikKasım ayı satışları açıklandı, 80 bin aracın ne kadarı SUV oldu
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz